Olej, płótno; 67 x 56 cm
Sygnowany p.d.: Antoni Michalak | 1940
Na odwrocie nalepka wystawowa CBWA, Warszawa, Plac Małachowskiego 4
Wystawiany, reprodukowany:
Wystawa malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego, Związek Polskich Artystów Plastyków, Lublin, 1948
Panie z dworów i pałaców; Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, 2006
Mistyczny Świat Antoniego Michalaka, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, 2005, katalog, poz. 65
Wystawa malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego, Związek Polskich Artystów Plastyków, Lublin, 1948 Panie z dworów i pałaców; Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, 2006 Mistyczny Świat Antoniego Michalaka, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, 2005, katalog, poz. 65
Maria Kleniewska (1862 -1947) zasłużona działaczka społeczna. Zakładała ochronki dla wiejskich dzieci, warsztaty szkoleniowe i seminaria edukacyjne dla wiejskich dziewcząt, organizowała dla nich edukację. Założyła i była pierwsza przewodniczącą Zrzeszenia Ziemianek. Założyła też inne organizacje kobiece: "Zgoda" i "Gościna". Współtworzyła akcję "Swój do swego" i Polska Macierz Szkolną. Ufundowała kościół parafialny w Zagłobie.
Okres okupacji był dla Michalaka szczególnie trudny. W 1939 r. artysta został zmuszony do opuszczenia Warszawy i porzucenia rozpoczętych już prac nad witrażami do katedry św. Jana. Schronienie znalazł na Lubelszczyźnie, w Dratowie i Kazimierzu nad Wisłą. Zajmował się głównie twórczością portretową. Nie wszystkim obrazom realizowanych w tym okresie udało się przetrwać wojnę. Część spłonęła w Powstaniu Warszawskim, część zaginęła po tym jak naziści w listopadzie 1942 zajęli dom artysty, część przepadła we Lwowie. Oferowany portret jest formalnie powiązany z pracami Michalaka z lat trzydziestych. Pokazuje zamiłowanie artysty do finezyjnego rysunku, walorowego modelunku form i gładkiej faktury. O jakości obrazu świadczy jednak nie tylko techniczna strona wykonania, ale także psychologiczna szczerość przedstawienia. Intymny portret jest doskonałym przykładem nieprzeciętnej zdolności artysty do wyczucia modela.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl