Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MICHALAK Antoni | PORTRET WŁADYSŁAWA TATARKIEWICZA, 1973

Antoni MICHALAK (Kozłowo Szlacheckie 1899 - Kazimierz Dolny 1975)

PORTRET WŁADYSŁAWA TATARKIEWICZA, 1973

Olej, płótno; 68 x 54 cm
Sygnowany l.d.: ANTONI | MICHALAK | 1973; l.g.: P.A.U. P.A.N. | AE.S. LXXXVI
Pochodzenie: ze spuścizny po artyście
Wystawiany, reprodukowany: Antoni Michalak (1902-1975). Z pracowni w Kazimierzu (opr. W. Odorowski) Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym 1995.

Naukę rozpoczął w gimnazjum w Warszawie. Na początku I wojny światowej znalazł się w sierocińcu Odessie. Tam w latach 1915-1918 uczył się rysunku. Jego mecenaskami były rosyjskie księżne - Dołgorukowa i Szczerbatowa. Po powrocie do Polski kontynuował naukę u Jana Kauzika i Miłosza Kotarbińskiego w warszawskiej Szkole Rysunkowej. W okresie 1919-1925 studiował (z przerwą w latach 1920-1922, kiedy to walczył w wojnie polsko-bolszewickiej) w Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Miłosza Kotarbińskiego, Konrada Krzyżanowskiego i Tadeusza Pruszkowskiego. W 1925 był współzałożycielem Bractwa Św. Łukasza, Ugrupowanie było wzorowane na średniowiecznych cechach malarskich. Jego celem było nie tylko zrzeszenie artystów wyznających podobny ideał artystyczny, ale przede wszystkim samopomoc materialna i organizacyjna. W 1925 wyjechał do Paryża na roczne stypendium, w dowód uznania za pracę dyplomową Bajka o szczęśliwym człowieku. W 1926 r. zwiedził Włochy i Austrię. W 1928 r. osiadł w Kazimierzu Dolnym. W czasie powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu, artysta został uhonorowany srebrnym medalem za całokształt twórczości.
W 1933 r. przeniósł się do Lwowa, gdzie uczył w Państwowej Szkole Technicznej. W tym czasie tworzył projekty witraży dla papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo. Od 1939 r. zamieszkał na stałe w Kazimierzu Dolnym. Po wojnie pracował przy konserwacji zabytków Wrocławia. W latach 1948-1969 był profesorem rysunku, malarstwa i technik plastycznych KUL.
Michalak uznawany za jednego z czołowych reprezentantów nurtu sztuki sakralnej w polskim malarstwie lat dwudziestych. i trzydziestych, znany jako autor wielkoformatowych przedstawień o tematyce religijnej i moralizatorskiej oraz portretów. Jego prace znajdują się w największych polskich zbiorach muzealnych (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Bydgoszczy, Toruniu) i w kolekcjach prywatnych.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl