Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PIOTROWSKI Antoni | Legionisto chwała pokłon Tobie za waleczność i odwagę ..., 1919 r.

Antoni PIOTROWSKI (1853 Nietulisko Duże k. Kunowa - 1924 Warszawa)

Legionisto chwała pokłon Tobie za waleczność i odwagę ..., 1919 r.

olej/papier naklejony na tekturę, 79,8 x 114,4 cm
sygnowany l.d.: 'A. Piotrowski'
opisany i datowany u dołu: 'LEGNIONISTO CHWAŁA POKŁON TOBIE ZA WALECZNOŚĆ I ODWAGĘ OJCZYZNA MAL. ANTONI PIOTROWSKI A.D.1919.'

Twórczość Antoniego Piotrowskiego początkowo dojrzewała w otoczeniu warszawskiego środowiska artystycznego. Malarz uczył się w Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona oraz szkolił się w zakresie drzeworytu u znanego twórcy rycin Michała Elwiro Andriollego. W latach 60. i 70. XIX stulecia współpracował jako ilustrator z warszawskimi czasopismami promującymi realizm: "Kłosami", "Kolcami" i "Tygodnikiem Ilustrowanym". W 1873 roku zamieszkał w pracowni w warszawskim Hotelu Europejskim wraz z Józefem Chełmońskim i Stanisławem Witkiewiczem. Jego dalsza droga edukacji artystycznej wiodła przez Akademię Sztuk Pięknych w Monachium i krakowską Szkołę Sztuk Pięknych. Wyjechawszy do Paryża w 1878 roku, licznie eksponował swoje obrazy związane z tematyką powstania styczniowego. Piotrowski zdobył wtedy duże uznanie, a jego działy znajdowały nabywców we Francji czy Stanach Zjednoczonych. W latach 80. nawiązał współpracę z londyńskimi i paryskimi czasopismami, choćby z "Illustrated London News" i "Le Figaro". Jako korespondent "Temps" wyruszył w 1885 roku na front wojny bułgarsko-serbskiej. Jego relacje, rysunki i obraz, które wykonywał w kolejnych latach, przysporzyły mu sławy i odtąd jego twórczość nieodmiennie kojarzyła się z tematyką powstańczą i wojenną. Prezentowany obraz "Legionisto chwała pokłon Tobie za waleczność i odwagę ..." pochodzi z 1919 roku i został stworzony przez 66-letniego artystę. Piotrowski, rzecz jasna, nie mógł już służyć w Legionach Polskich i tym samym jego twórczość odnoszącą się do Wielkiej Wojny należy zaliczyć do sztuki sympatyków Legionów. Pośród niej można odnaleźć dzieła, które powstawały, aby zjednać społeczne poparcie czy środki finansowe dla legionistów. Piotrowski u kresu swojego życia i twórczości zaadoptował w obrazie symbolistyczną poetykę malarstwa Młodej Polski. Świetny przykład tego rodzaju powiązania modernistycznego stylu i tematyki wojenno-niepodległościowej stanowi twórczość Jacka Malczewskiego. Nad zmarłym legionista, wyobrażonym w bojowym rynsztunku i pozie Chrystusa złożonego do grobu, czuwają dwie alegoryczne postaci. Stojący po lewo mężczyzna w skrzydlatym szyszaku i z włócznią to Ares, grecki bóg wojny. Jego postać podkreśla waleczność i ofiarność żołnierza. Po prawej stronie czuwa kobieta i składa pokłon zmarłemu. Uosabia chwałę, glorię, którą okrył się walczący w Legionach ochotnik. Scena rozgrywa się w arkadyjskim pejzażu, na swoistych Polach Elizejskich. Piotrowski użył mitologicznego kostiumu, aby wykreować baśniową aurę wokół rodzącej się wówczas legendy Legionów Polskich.

Od 1869 r. uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona. W latach 1875- 1877 studiował w Akademii Monachijskiej, a w latach 1877 - 1879 był uczniem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W latach 1885 - 1887 wyjeżdżał do Bułgarii jako korespondent - ilustrator pism angielskich i francuskich dokumentujący wojnę bułgarsko-serbską. Będąc w Bułgarii namalował cykl obrazów dla Galerii Narodowej w Sofii i zrobił karierę jako portrecista arystokracji. W 1897 i 1903 r. wyjeżdżał na Bliski Wschód, skąd nadsyłał korespondencję i rysunki z wojny grecko-tureckiej. Malował przede wszystkim sceny rodzajowe, często z życia mazowieckiej wsi. Malował także obrazy historyczne, epizody z powstania styczniowego oraz portrety. Brał udział w malowaniu panoramy Berezyna.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PIOTROWSKI Antoni
Od 1869 r. uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona, w latach 1875-1877 studiował w Akademii Monachijskiej, a w latach 1877 - 1879 był uczniem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W latach 1885 - 1887 wyjeżdżał do Bułgarii jako korespondent - ilustrator pism angielskich i francuskich dokumentujący wojnę bułgarsko-serbską. Będąc w Bułgarii namalował cykl obrazów dla Galerii Narodowej w Sofii i zrobił karierę jako portrecista arystokracji. W roku 1897 i 1903 wyjeżdżał na Bliski Wschód, skąd nadsyłał korespondencję i rysunki z wojny grecko-tureckiej. Malował przede wszystkim sceny rodzajowe, często z życia mazowieckiej wsi. Malował także obrazy historyczne, epizody z powstania styczniowego oraz portrety. Brał udział w malowaniu panoramy Berezyna.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl