olej na tekturze, 93 x 67 cm, sygnowany i datowany u dołu: "A. PIOTROWSKI 897". na odwrocie napisy autorskie o obrazie.
"W drugiej połowie XIX wieku zawód rysownika frontowego był w Europie szanowaną profesją. Jednym z takich artystów wojennych był Antoni Piotrowski, wychowanek Szkoły Rysunkowej Wojciecha Gersona, akademii w Monachium i krakowskiej szkoły malarskiej Jana Matejki. Za namową polskiego dziennikarza i orientalisty Jana Grzegorzewskiego, który pracował jako korespondent wojenny dla paryskiego "Le Figaro", w 1885 roku Piotrowski wyjechał na Bałkany jako korespondent wojenny kilku londyńskich i paryskich czasopism. Rysował scenki z frontu, które drukowały zachodnie pisma. Z czasem zaczął malować olejne sceny batalistyczne i portrety członków domu panującego. Gdy wrócił już do Krakowa, bułgarski książę Aleksander zamówił u niego dziesięć wielkich płócien ilustrujących przebieg wojny bułgarsko-tureckiej. Po wielu perypetiach kupił je dopiero kolejny bułgarski monarcha - Ferdynand Koburg. Dziś znajdują się one w Narodowej Galerii Sztuki i uznawane są za pomniki bułgarskiej pamięci narodowej. Malował też, i to bardzo dużo, w Polsce. Wspólnie z Teodorem Axentowiczem, Stanisławem Janowskim i Władysławem Wankie namalował w latach 1894-1895 "Panoramę tatrzańską" o wymiarach 115 x 16 m (największy polski obraz), która okazała się finansową klapą; została zlicytowana i pocięta na kawałki. W 1900 r. osiadł w Warszawie. Malował sceny rodzajowe, portrety, sceny batalistyczne. Długo pozostawał pod wpływem monachijczyków, zwłaszcza twórczości Maksymiliana Gierymskiego" (Włodzimierz Kalicki).
PIOTROWSKI Antoni
Od 1869 r. uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona, w latach 1875-1877 studiował w Akademii Monachijskiej, a w latach 1877 - 1879 był uczniem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W latach 1885 - 1887 wyjeżdżał do Bułgarii jako korespondent - ilustrator pism angielskich i francuskich dokumentujący wojnę bułgarsko-serbską. Będąc w Bułgarii namalował cykl obrazów dla Galerii Narodowej w Sofii i zrobił karierę jako portrecista arystokracji. W roku 1897 i 1903 wyjeżdżał na Bliski Wschód, skąd nadsyłał korespondencję i rysunki z wojny grecko-tureckiej. Malował przede wszystkim sceny rodzajowe, często z życia mazowieckiej wsi. Malował także obrazy historyczne, epizody z powstania styczniowego oraz portrety. Brał udział w malowaniu panoramy Berezyna.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl