Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PROCAJŁOWICZ Antoni Stanisław | KAZIMIERZ DOLNY NAD WISŁĄ

Antoni Stanisław PROCAJŁOWICZ (1876 Rodatycze - 1949 Kraków)

KAZIMIERZ DOLNY NAD WISŁĄ

gwasz na papierze,
32,2 x 22,2 cm w świetle passe-partout,
sygnowany l.d. "A. S. PROCAJŁOWICZ"

Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz we Florencji i Wiedniu. Malował w różnych technikach pejzaże, portrety i martwe natury. Był też grafikiem oraz projektował m.in. plakaty i odznaki. Zajmował się witrażownictwem i malarstwem religijnym. Wykonał polichromie w około czterdziestu kościołach, m.in. w kaplicy św. Zofii w Katedrze Wawelskiej, gdzie pracował razem z W. Tetmajerem, a także w budynkach świeckich. Współzakładał Towarzystwo "Polska Sztuka Stosowana". Był pionierem zdobnictwa książkowego i liternictwa w Polsce. Ilustrował książki i projektował okładki. Przed 1. wojną światową był kierownikiem artystycznym Drukarni Narodowej w Krakowie, a w okresie międzywojennym Drukarni Biblioteki Polskiej w Bydgoszczy. Współpracował też z kilkoma czasopismami. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą, m.in. na Wystawie Światowej w Paryżu. Był profesorem w Szkole Zdobniczej w Bydgoszczy oraz wykładowcą w Szkole Rzemiosła Artystycznego w Krakowie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PROCAJŁOWICZ Antoni Stanisław

Studia w latach 1896-1901 w krakowskiej ASP - u F. Cynka, J. Malczewskiego i J. Stanisławskiego. Malował głównie pejzaże. Wraz z K. Fryczem, S. Kuczborskim, K. Sichulskim i W. Wojtkiewiczem był autorem "Teki Melpomeny" odbitej w Litografii A. Pruszyńskiego w Krakowie w 1904. Należał do ugrupowania "Polska Sztuka Stosowana". Autor ilustracji książkowych i typografii. W 1911 podjął się prac malarskich w przebudowywanym pałacu Wielopolskich w Krakowie.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl