olej/płótno dublowane, 53 x 75 cm sygnowany p.d.: `A. Strzałecki`
Kompozycja obrazu Strzałeckiego stanowi dalekie echo słynnej pracy Artura Grottgera z 1860 roku "Ucieczka Henryka Walezego z Polski" (w zbiorach MNW). Podczas gdy osią płótna Grottgera jest jego historyczna treść i narracyjność, Strzałecki decyduje się na oszczędzenie widzowi historiozoficznego patosu. Obraz należy do ciekawej w dziewiętnastowiecznej sztuce grupy obrazów parahistorycznych, które ani nie odwołują się do żadnego konkretnego wydarzenia dziejowego, ani nie ukazują znanych postaci. Tworzą one gatunek malarski, który można nazwać historyczno-rodzajowym. Takie obrazy podobnie jak płótno Strzałeckiego ilustrują odległe dzieje, a ich zadaniem jest wyrazić charakter i atmosferę minionej epoki. Operują one dlatego raczej rekwizytami i kostiumem niż narracją historyczną. Strzałecki, chcąc przedstawić widzowi swoją wizję kultury XVIII wieku, kultury, w której mieszał się sarmatyzm i kosmopolityczny rokokowy libertynizm, posłużył się cytatem z Grottgera zapewne głównie ze względów formalnych. Artysta znał "Ucieczkę Henryka Walezego" ze względu na swoje związki z warszawskim środowiskiem artystycznym. Strzałecki pochodził bowiem ze starej warszawskiej artystycznej rodziny i swoją edukację rozpoczął w tym właśnie mieście. Ze szkoły rysunkowej Wojciecha Gerona wyniósł podstawy realistycznego warsztatu. W 1875 roku na kilka lat wyjechał do Austrii, Włoch i Francji, by studiować malarstwo dekoracyjne. Po powrocie do Warszawy przejął od ojca pracownię przy ul. Topiel 16. Był na tyle cenionym artystą, że w 1905 roku było go stać na wybudowanie okazałego budynku według projektu Władysława Marconiego przy Alejach Ujazdowskich 24, dziś znanego jako kamienica Pod Gigantami. Strzałecki był również ważnym w swojej epoce kolekcjonerem dzieł sztuki. Posiadał płótna Maksymiliana Gierymskiego, Juliana Fałata, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Chełmońskiego. W testamencie zapisał swoje zbiory Muzeum Narodowemu.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl