Malarz, o którego życiu i działalności niewiele wiadomo. Uczył się w Szkole Rysunkowej w Leningradzie. W latach 30-tych mieszkał i działał w Warszawie. Od roku 1934 prezentował swoje obrazy na wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, a w roku 1935 wspólnie z Franciszkiem Sunderlandem miał wystawę w salonie Garlińskiego w Warszawie. Wiadomo, że porzucił kraj i wyjechał do Paryża lub Londynu, jednakże z informacji pochodzących od rodziny wiemy, że umarł w Polsce. W roku 1937 odnotowany jest sukces artysty na międzynarodowej wystawie w Paryżu, gdzie za swój obraz został odznaczony brązowym medalem. Malował w technice olejnej i akwareli, przede wszystkim portrety. Prezentowany obraz jest jednym z bardziej realistycznych. Nastrojowy, malowany lekko, swobodnymi pociągnięciami pędzla, delikatnie i miękko w światłach przedstawia żonę artysty. Wsparta na lewym łokciu z książką zsuwająca się z kolan patrzy nieco rozmarzona na prawo od malarza. Włosy upięte ma modnie z przedziałkiem po prawej stronie. Ubrana jest w ciemną suknię z niewielkim kołnierzykiem i krótkimi rękawami. Możliwe, że poduszka, na której wspiera łokieć, to ta sama, która pojawia się często w jego obrazach w latach 30-tych (również na obrazie "Malarz i modelka", 1932, katalog aukcji 53, poz. 56), czego dowodzi fotografia z pracowni Sperskiego dołączona do obrazu.
SPERSKI Apolinary (Ary)
Malarz, o którego życiu i działalności niewiele wiadomo. Uczył się w Szkole Rysunkowej w Leningradzie. W latach 30-tych mieszkał i działał w Warszawie. Od 1934 r prezentował swoje obrazy na wystawach TZSP, a w 1935 r wspólnie z Franciszkiem Sunderlandem miał wystawę w Salonie Garlińskiego w Warszawie. Wiadomo, że opuścił kraj i wyjechał do Paryża lub Londynu. W roku 1937 odnotowany jest sukces artysty na międzynarodowej wystawie w Paryżu, gdzie za swój obraz został odznaczony brązowym medalem. Malował w technice olejnej i akwareli przede wszystkim portrety.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl