Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GROTTGER Artur | NA POPASIE, 1854

Artur GROTTGER (1837-1867)

NA POPASIE, 1854

olej na płótnie, 52 x 64 cm,
na odwrocie na płótnie napis "Na uczczenie / dnia 27 CZERWCA 1854 / roku / w dowód wdzięczności / wykonał / A. G."
oraz nalepka Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi z danymi (w tym tytuł obrazu "Na popasie" i data przyjęcia 15.X.1925 r.),
na ramie i krośnie nalepki depozytowe Muzeum Narodowego w Warszawie; na odwrocie na płótnie dwie łaty

Obraz był wystawiany na 74. aukcji malarstwa, rysunku i rzeźby w Domu Aukcyjnym UNICUM (29.IX.1996), poz. nr 42, reprodukcja barwna.

Obraz omawiany i reprodukowany w artykule Wojciecha Przybyszewskiego "Odkrycie" Grottgera, "Spotkania z Zabytkami", 5/1997, s. 10-11.

Jedna z pierwszych prac Grottgera, malowanych olejno. Przedstawia grupę żołnierzy przed karczmą.
Dzięki ustaleniom Wojciecha Przybyszewskiego znamy okoliczności powstania obrazu i częściowo jego losy. Został namalowany w 1. połowie 1854 r. Następnie, po zakończeniu roku szkolnego, wraz z drugą kompozycją historyczną Grottgera, był eksponowany na trzydniowej wystawie obrazów uczniów Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, która odbyła się w lipcu 1854 r. Relacje z wystawy zamieściły na swoich łamach: krakowski "Czas" (2.VIII.1854 r.) oraz "Dziennik Warszawski" (12.I.1855 r.).
W tej drugiej relacji napisano: "[...] zwróciły na siebie powszechną uwagę prace 17to-letniego Grotkera [!], własnej jego kompozycji. Są to dwa obrazy `Odbicie łupów Tatarom` i `Szwedzi zapijający przed karczmą polską`. Myśl w tych obrazach przeprowadzona szczęśliwie i wybitny talent mianowicie do rysowania koni". W. Przybyszewski identyfikuje obraz "Szwedzi zapijający przed karczmą polską" z obrazem "Na popasie".

Młody Grottger obraz "Na popasie" podarował z okazji imienin 27.VI.1854 r. Władysławowi hr. Skrzyńskiemu. Był to zapewne gest wdzięczności za gościnę w majątku hr. Skrzyńskich w Zagórzanach w Galicji. Tamże w 1852 r., jeszcze przed rozpoczęciem studiów, Grottger spędził lato, tworząc studia pejzażu i koni.
W okresie 5-31.X.1925 r.,
po 71. latach od krakowskiej wystawy, został wystawiony w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, jako uatrakcyjnienie wystawy warszawskiej grupy "Pro-Arte". "Kurjer Łódzki" (5.X.1925 r.) z tej okazji napisał: "Pełną różnorodnych tematów obecną wystawę wzbogacił nieznany i nie reprodukowany dotychczas nigdzie obraz olejny A. Grottgera [...]. Dzieło to będące w posiadaniu rodziny hr. Skrzyńskich i Dr. M. Dunin-Rzuchowskiego ofiarował
17-letni artysta w roku 1854 tejże rodzinie. Obraz ten wzbudzić musi poważne zainteresowanie nie tylko w świecie znawców sztuki".

Prof. dr Andrzej Ryszkiewicz w opisie katalogowym z 1996 r. uznał, że "olejny obraz Grottgera jest niezwykłą rzadkością na rynku sztuki". Natomiast Wojciech Przybyszewski pisał w artykule z 1997 r.: "Jest to obraz całkowicie odmienny w nastroju, nasączony światłem chylącego się ku zachodowi słońca i należy do najważniejszych, ujawnionych ostatnio dzieł artysty".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GROTTGER Artur
Rysownik i malarz; wybitny przedstawiciel romantyzmu w polskim malarstwie, powszechnie znany przede wszystkim z cykli czarno-białych rysunków poświęconych powstaniu styczniowemu 1863 r., w których, jak nikt inny, „dał wyraz poetycznym i pięknym uczuciom, krzywdom i zapałom tej chwili” (S.Tarnowski). Cykle te, zatytułowane Warszawa, Polonia, Lituania, Wojna, nie przedstawiały konkretnych wydarzeń historycznych, lecz symbolicznie ujmowały narodową tragedię. Ich patriotyczna wymowa sprawiła, że ten nurt sztuki Grottgera zyskał ogromną popularność, a reprodukcje jego kartonów znajdowały się niemal w każdym polskim domu. Mniej znana była pozostała twórczość artysty - obrazy rodzajowe, historyczne i batalistyczne oraz malowane i rysowane portrety. Całe zachowane oeuvre Grottgera przypomniała niedawno wielka wystawa zorganizowana w 1987 r. wspólnie przez Muzea Narodowe we Wrocławiu i w Krakowie.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl