Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GROTTGER Artur | SCENA RODZAJOWA WE WNĘTRZU ŚWIĄTYNI, 1861 r.

Artur GROTTGER (1837-1867)

SCENA RODZAJOWA WE WNĘTRZU ŚWIĄTYNI, 1861 r.

Olej na papierze naklejonym na tekturę
57,5 x 43 cm (w świetle ramy)

Sygnowany p.d. - "aG (monogram wiązany) / 1861"
Ekspertyza - Wacława Milewska, 2004 r.

Pierwszym pedagogiem Grottgera był ojciec malarz-amator. Wykształcenie artystyczne zawdzięczał studiom we Lwowie w pracowni J. Maszkowskiego oraz u J. Kossaka. Naukę kontynuował w krakowskiej SSP u W. K. Stattlera i Wł. Łuszczkiewicza (1852-1854) oraz w Akademii Wiedeńskiej w pracowniach K. Blaasa, K. Wurzingera, K. Mayera (1854-1859). Do 1865 r. mieszkał w Wiedniu, gdzie zajmował się malarstwem i pracą ilustratora czasopism. Po powrocie do kraju przebywał w Krakowie, Lwowie, Śniatynce, Grybowie i Dyniskach. Był twórcą kompozycji historycznych, o tematyce powstańczej i martyrologicznej, scen rodzajowych i portretów. Stworzył ikonografię Powstania Styczniowego.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GROTTGER Artur
Rysownik i malarz; wybitny przedstawiciel romantyzmu w polskim malarstwie, powszechnie znany przede wszystkim z cykli czarno-białych rysunków poświęconych powstaniu styczniowemu 1863 r., w których, jak nikt inny, „dał wyraz poetycznym i pięknym uczuciom, krzywdom i zapałom tej chwili” (S.Tarnowski). Cykle te, zatytułowane Warszawa, Polonia, Lituania, Wojna, nie przedstawiały konkretnych wydarzeń historycznych, lecz symbolicznie ujmowały narodową tragedię. Ich patriotyczna wymowa sprawiła, że ten nurt sztuki Grottgera zyskał ogromną popularność, a reprodukcje jego kartonów znajdowały się niemal w każdym polskim domu. Mniej znana była pozostała twórczość artysty - obrazy rodzajowe, historyczne i batalistyczne oraz malowane i rysowane portrety. Całe zachowane oeuvre Grottgera przypomniała niedawno wielka wystawa zorganizowana w 1987 r. wspólnie przez Muzea Narodowe we Wrocławiu i w Krakowie.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl