olej na płótnie (pasy), 98,7 x 82,6 cm, sygnowany l.d. "Markowicz", na odwrocie (na pł.) uszkodzona nalepka krakowskiego TPSP (nr 2071/18/) z danymi (Artur Markowicz, Hiob[!], olejny, grudzień), na blejtramie nalepka z krótką notą biograficzną, dane o obrazie (m.in.: "Malowany około 1903.r.") oraz wskazówka bibliograficzna do E. Swieykowski, Pamiętnik TPSP w Krakowie. Na blejtramie i ramie nalepki Desy Unicum z numerami.
Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie m.in. u Leopolda Löfflera, Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki (1886-95), w Malschule Otto Seitza w Akademii w Monachium (1895) oraz u Franza von Stucka tamże (ok. 1896). W latach 1900-1903 przebywał w Paryżu, gdzie uczył się u Jeana L. Gérôme`a oraz wystawiał na Salonach Towarzystwa Artystów Francuskich i Salonach Jesiennych. Następnie mieszkał w Krakowie, wystawiając m.in. w tamtejszym oraz lwowskim TPSP i warszawskim TZSP, a także za granicą. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", z którym wystawiał. W 1932 r. został Honorowym Prezesem Zrzeszenia Żydowskich Malarzy i Rzeźbiarzy w Krakowie. Malował i rysował w różnych technikach, choć głównie pastelem, prace o tematyce żydowskiej, ale także "holenderskiej" oraz pejzaże. Prace często nie były datowane a tytuły powtarzały się, co utrudnia badanie jego twórczości. W tym wybitnym obrazie zwraca uwagę znakomite, ekspresyjne ukazanie sylwetki św. Hieronima.
MARKOWICZ Artur
Artur Markowicz studiował w latach 1886-95 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Leopolda Löfflera, Władysława Łuszczkiewicza, Floriana Cynka i Jana Matejki. Po zakończeniu studiów w Krakowie, wyjechał do Monachium, gdzie w Akademii Monachijskiej uczył się pod kierunkiem Otto Seitza i Franza von Stucka. W 1901 rozpoczął naukę w Académie des Beaux-Arts w Paryżu, pod kierunkiem Jeana Léona Gérôme`a. Wystawiał wówczas na Salonach Towarzystw Artystów Francuskich i na Salonie Jesiennym. W 1904 wrócił do Krakowa. W 1907 wyjechał do Jerozolimy, podróżował również po Włoszech, Belgii, Holandii i Wiedniu. Należał do TPSP w Krakowie a od 1925 do TZSP w Warszawie. Był ponadto członkiem TAP "Sztuka", i honorowym prezesem Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych. Wystawiał w TPSP w Krakowie i Lwowie, w TZSP w Warszawie, Łodzi, Lublinie oraz na większych wystawach międzynarodowych: w Berlinie, Monachium, Antwerpii, Wiedniu. Uczestniczył w wystawach TAP "Sztuka”. W jego twórczości początkowo dominowały sceny miejskie, wiejskie i pejzaże. Później objawia się jako ilustrator obyczajów, stroju i kultu religijnego Żydów. Prace artysty znajdują się w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum Okręgowym w Radomiu, Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, Muzeum Ein Harod w Izraelu i Muzeum Tel Aviv w Izraelu. Bardzo wiele jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.Rysował przede wszystkim pastelem, rzadziej malował olejami. Był wrażliwym obserwatorem i kolorystą. Posługiwał się stonowanymi zestawieniami chłodnych szarości i błękitów, brązów i żółci, oliwkowych zieleni oraz całą gamą intensywnych żółcieni.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl