Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MARKOWICZ Artur | WIEŚ ZIMĄ

Artur MARKOWICZ (1872-1934)

WIEŚ ZIMĄ

Ok. 1908 r.
Olej na tekturze 21,5 x 30 cm
Sygnowany l.d. - "Artur Markowicz"
Na odwrocie stempel Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz podpis - "Stwierdzam oryginalną pracę Artura Markowicza / J. Wiercińska"

Wystawiany:
- Kolekcja Pakoska, Muzeum Okręgowe w Toruniu, VIII.-X. 2000 r.
- Kolekcja Pakoska, Muzeum w Grudziądzu, I.-III. 2001 r.
- Kolekcja Pakoska, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, II.-IX. 2001 r.
- Kolekcja Pakoska - wokół krakowskiej "Sztuki", Muzeum Narodowe w Gdańsku, IX. 2001-I. 2002 r.
Literatura:
- Artur Markowicz 1872-1934, wystawa monograficzna. Katalog prac istniejących i zaginionych, oprac. R. Piątkowska, Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Warszawa 1994, nr kat. 27, s. 86.
- Kolekcja Pakoska - wokół krakowskiej "Sztuki", kat. wystawy, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Toruń 2000, s.91 (reprodukcja).
Studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem L. Lšfflera, W. Łuszczkiewicza, F. Cynka, J. Matejki (1886-1895). Następnie wyjechał do Monachium, gdzie kontynuował studia w tamtejszej akademii. W latach 1900-1903 kształcił się w Paryżu w pracowni J. L. Ger™me’a. Po powrocie do kraju został Honorowym Prezesem Zrzeszenia Artystów Żydowskich Malarzy i Rzeźbiarzy w Krakowie. Wystawiał w TPSP w Krakowie i Lwowie, TZSP w Warszawie oraz w Berlinie, Monachium, Wiedniu i Antwerpii.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MARKOWICZ Artur
Artur Markowicz studiował w latach 1886-95 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Leopolda Löfflera, Władysława Łuszczkiewicza, Floriana Cynka i Jana Matejki. Po zakończeniu studiów w Krakowie, wyjechał do Monachium, gdzie w Akademii Monachijskiej uczył się pod kierunkiem Otto Seitza i Franza von Stucka. W 1901 rozpoczął naukę w Académie des Beaux-Arts w Paryżu, pod kierunkiem Jeana Léona Gérôme`a. Wystawiał wówczas na Salonach Towarzystw Artystów Francuskich i na Salonie Jesiennym. W 1904 wrócił do Krakowa. W 1907 wyjechał do Jerozolimy, podróżował również po Włoszech, Belgii, Holandii i Wiedniu. Należał do TPSP w Krakowie a od 1925 do TZSP w Warszawie. Był ponadto członkiem TAP "Sztuka", i honorowym prezesem Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych. Wystawiał w TPSP w Krakowie i Lwowie, w TZSP w Warszawie, Łodzi, Lublinie oraz na większych wystawach międzynarodowych: w Berlinie, Monachium, Antwerpii, Wiedniu. Uczestniczył w wystawach TAP "Sztuka”. W jego twórczości początkowo dominowały sceny miejskie, wiejskie i pejzaże. Później objawia się jako ilustrator obyczajów, stroju i kultu religijnego Żydów. Prace artysty znajdują się w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum Okręgowym w Radomiu, Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, Muzeum Ein Harod w Izraelu i Muzeum Tel Aviv w Izraelu. Bardzo wiele jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.Rysował przede wszystkim pastelem, rzadziej malował olejami. Był wrażliwym obserwatorem i kolorystą. Posługiwał się stonowanymi zestawieniami chłodnych szarości i błękitów, brązów i żółci, oliwkowych zieleni oraz całą gamą intensywnych żółcieni.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl