PODUSZKA EROTYCZNA Z CYKLU: PODUSZKI EROTYCZNE, 1973/2006 r.
porcelana szkliwiona, 26,5 x 21,5 x 10 cm sygnowana: FALENDER
Poduszka pochodzi z serii kolekcjonerskiej nr 4. Seria nr 1 została wykonana w epoksydzie Seria nr 2 w marmurze carraryjskim Seria nr 3 w brązie
Studiowała w latach 1966-1972 na warszawskiej ASP, uzyskując w pracowni rzeźby Jerzego Jarnuszkiewicza dyplom z wyróżnieniem. Pracuje w różnych materiałach: kamień, brąz, epoksyd, porcelana. Prezentowana rzeźba należy do słynnej serii "Poduszki erotyczne". Prace te artystka po raz pierwszy zaprezentowała na wystawie w 1973 roku w Kopenhadze. Jak wspominała, zainspirował ją odcisk własnego ciała w pościeli. Odważnej tematyce i oryginalnemu ujęciu motywu towarzyszyło nowatorstwo formalne - pierwsze poduszki Falender wykonała w epoksydzie. Następnie powstały wersje w marmurze, brązie czy kruchej, delikatnej porcelanie. O tych ostatnich Hanna Kotkowska-Bareja pisała: "nowe tworzywo, miękka, biała porcelana ujawnia w cięciach i rozdarciach form agresję". Mamy tu do czynienia z erotyką w niezwykle estetycznym wydaniu. Biel i zmysłowość gładkiej powierzchni odsyłają do klasycyzmu. Z drugiej strony fragmentaryczność w przedstawianiu ciała przypomina białe gipsy Rodina. Falender łączy metaforę z dosłownością aktu miłosnego. Dwustronna rzeźba-obiekt to z jednej skrót wizualny ale i nośnik zaskoczenia, gry w odkrywanie i zasłanianie. Na wzór antycznych posążków związanych z kultem płodności, a przedstawiających genitalia właśnie, rzeźbiarka stworzyła współczesny obiekt kultu. "Cykl Falender był po Lampach i Deserach Aliny Szapocznikow z końca lat 60. najodważniejszą na gruncie naszej rzeźby interpretacją zmysłowości, reprezentując obecny w sztuce światowej nurt obiektów fetyszy" (Dorota Grubba-Thiede, Nurt figuracji w powojennej rzeźbie polskiej, Warszawa-Toruń 2016, s. 446). Paweł Leszkowicz w kontekście wystawy artystki w Orońsku (2007/2008) pisał: "W rzeźbach Barbary Falender odnajduję coś co jest dla mnie najbardziej interesujące w sztuce polskiej lat 60. i 70. Jest to artystyczne świadectwo rewolucji obyczajowej i seksualnej, która zmieniła i wyzwoliła kulturę nowoczesną. O ile jednak rewolucja ta przekształciła zupełnie kulturę zachodnią, to w Polsce socjalistycznej stanowiła margines, który kiedyś tłumiony i cenzurowany, dzisiaj wymaga trudnej rekonstrukcji. Sztuka rzeźbiarki jest jednym z unikalnych śladów tego przełomu, który tak naprawdę w Polsce nigdy się w pełni nie dokonał, a dziś ponownie jest negowany".
Barbara Falender jest jedną z najbardziej cenionych polskich artystek na świecie. Brała udział w wielu międzynarodowych sympozjach rzeźbiarskich, m.in. we Włoszech, we Francji, w Niemczech, w Izraelu, w Chinach. W 2007 otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".
Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1966-1970), na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, uzyskując dyplom w 1972 roku. W 1976 roku otrzymała stypendium rządu włoskiego za realizację rzeźb w marmurze, w Carrarze. Zdobyła I nagrodę na Salonie Zimowym w Radomiu w 1980 roku i nagrodę na III Sympozjum Rzeźby Fanano, w 1985 roku. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych sympozjach rzeźbiarskich m.in.: w Villany (1979); w Digne les Bains (1991), w Guilin Yuzi Paradise, Chiny (2000). Realizowała scenografię i kostiumy do sztuk: Dla Fedry Per Olafa Enquista, TV Telewizji oraz Yourcenar, Teatr Rozrywki, Chorzów (1997)
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl