BUCZEK Bartek | Czarny charakter XII, 2015 r.

Bartek BUCZEK (ur. 1987)

Czarny charakter XII, 2015 r.

olej/płótno, 100 x 100 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `BUCZEK | 2015`

Seria "Czarnych charakterów" składa się z trzynastu monochromatycznych obrazów, powstałych w latach 2012-15. W przypadku tej serii główną inspiracją było dla artysty kino gatunkowe, które rządzi się swoimi prawami, a wraz z nim charakterystyczni dla niego bohaterowie i antybohaterowie. Filmowy czarny charakter z reguły pojawia się, aby uzasadnić obecność pozytywnego bohatera, a następnie, będąc pokonanym, ustępuje miejsca kolejnemu złoczyńcy. Taki fabularny konstrukt wymusza szkicowe traktowanie postaci łotra, powstają więc szkice rysowane grubą wyrazistą kreską, która okazuje się dziwnie atrakcyjna. Atrakcyjna jest także ciemna strona ludzkiej natury. Jako twórcę, artystę interesuje człowiek, a precyzyjnie - on sam. Postaci czarnych charakterów służą umożliwieniu przyjrzenia się, pod właściwym kątem, w możliwie skupiony sposób, sobie. Na obrazie "Czarny charakter XII" widoczny jest "Sygnet Złego". Zdobiący, ale też służący do wybijania szyb samochodowych. Ambiwalencja ta znajduje odniesienie w przedstawieniu delikatnej pofałdowanej skóry na krótko ogolonej głowie, która niesie też konotacje przemocowe powiązane z potencjałem siły fizycznej.

Absolwent ASP w Katowicach. Kierunek malarstwo, z dyplomem obronionym w pracowni Andrzeja Tobisa. Ex członek grupy Ośmiornica.

BUCZEK Bartek
Urodzony w Czechowicach Dziedzicach, absolwent Akademii Sztuki Pięknych w Katowicach, kierunek malarstwo, z dyplomem obronionym w pracowni Andrzeja Tobisa. Ex członek grupy Ośmiornica. Artysta tworzy monochromatyczne serie obrazów, poruszając się po konceptualnym malarstwie płynnie, gdzie rzeczywistość jest istotnym tropem interpretacji. W początkowych okresach swojej twórczości był pod silnym wpływem grupy Ładnie wraz z trójką znajomych, którzy również kształcili się pod okiem Andrzeja Tobisa. Określa się mianem "realisty zmęczonego rzeczywistością", poszukującego wciąż nowych możliwości wypowiedzi w swej twórczości. Buczek ma konceptualny dystans do tego, co robi. Artysta wystawia od 2008 roku kiedy to ukończył ASP w Katowicach. Brał udział w wielu wystawach, między innym: Czarny romantyzm w BWA Sokół w Nowym Sączu, Czarny charakter w CSW w Warszawie, Panic Room w CSW Kronika w Bytomiu, Jaskółczy niepokój w Art Agenda Nova w Krakowie.
W Rankingu Młodych Artystów dziennika Rzeczpospolitej "Kompas Młodej Sztuki 2012" zajął 22 miejsce.