KOKOSIŃSKI Bartosz | Bez tytułu, 2013 r.

Bartosz KOKOSIŃSKI (ur. 1984)

Bez tytułu, 2013 r.

technika własna/płótno, 88 x 53 cm x 12 cm
sygnowany, datowany i opisany na blejtramie: 'Bartosz Kokosiński 88 x 53 x 12 cm | 2013, technika własna'

W pewnym sensie to, co robię teraz, też jest tradycyjnym malarstwem. W większości przypadków to olej na płótnie naciągniętym na drewniany blejtram. Jednak kusiły mnie związane z nim inne aspekty niż ilustracyjność. Zaczęło się jeszcze na studiach, kiedy realizowałem cykl 'Choroby malarstwa'. Zadawałem sobie pytanie o sens tego, co robię i postanowiłem przenieść główne choroby skórne na malarstwo, wykorzystując do tego błędy technologiczne. Nie chciałem zilustrować chorób, tylko przenieść je na proces powstawania obrazu. Wykorzystałem źle zagruntowane, sypiące się podłoża, zbyt mocno naciągnięte, powodujące krzywienie się krosna tzw. śmigło, złuszczającą się farbę itd. Później powstały 'Przegięte obrazy' z wypadkami samochodowymi, następnie 'Skóry' i 'Obrazy pożerające rzeczywistość' oraz nieprzedstawiające prace o cielesnym charakterze. Z licznymi deformacjami, wybrzuszeniami, zmarszczkami, jakby zdeformowane od wilgoci, starości czy nadmiaru farby. (Rozświetlamy artystów. Bartosz Kokosiński: Obrazy mogą mnie pożreć, rozmawiali Aneta Bulkowska i Marcin Denisiuk, źródło: www.rozswietlamykulture.pl)

W 2004 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. Studiował na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2009 uzyskał dyplom w pracowni Andrzeja Bednarczyka i Witolda Stelmachniewicza. Uczęszczał na zajęcia Grzegorza Sztwiertni oraz Konrada Kuzyszyna. Głównie zajmuje się obrazem i obrazowaniem. Wykorzystując malarstwo i kolekcje przedmiotów tworzy obrazy pożerające rzeczywistość. Poza tym montuje wideo i instalacje. Mieszka i pracuje w Warszawie. Miał kilka wystaw indywidualnych, uczestniczył w wielu ekspozycjach zbiorowych. W 2015 roku został uplasowany na drugiej pozycji prestiżowego rankingu "Kompas Młodej Sztuki".

PODATKI I OPŁATY:

KOKOSIŃSKI Bartosz
Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2009 roku uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni Andrzeja Bednarczyka i Witolda Stelmachniewicza. Głównie zajmuje się obrazem i obrazowaniem. Poza tym montuje wideo i instalacje.
Jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatem nagrody Fundacji Elizabeth Greenshields z Kanady. Brał udział w 6. Triennale Sztuki Młodych w Orońsku oraz w 10. Konkursie Gepperta we Wrocławiu. „Niekontrolowane treści, Młode Forum Sztuki, Lublin (2012); „(Nie)porządek rzeczy, Bunkier Sztuki, Kraków (2012); „Niektóre obrazy nie chcą być namalowane”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice (2011); „Na początek-koniec”, Art Agenda Nova, Kraków (2010). Brał także udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Był notowany na 9 miejscu w Rankingu Młodych Artystów dziennika Rzeczpospolita „Kompas młodej sztuki 2012”. Prace Bartosza Kokosińskiego znajdują się w kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie.