Urodzony w Moskwie, edukację artystyczną rozpoczął w Szkole Dokształcania Zawodowego nr 10 i kontynuował w PWSSP w Łodzi pod kierunkiem W. Strzemińskiego. W 1948 roku uczestniczył w wystawie Klubu Młodych Artystów i Naukowców w Warszawie, a także współpracował przy realizacji sali neoplastycznej według projektu Strzemińskiego w Muzeum Sztuki w Łodzi. W roku 1960 dokonał jej rekonstrukcji, zaprojektował też "II salę neoplastyczną". Wystawy twórczości artysty odbyły się w Warszawie (Galeria Zachęta, 1978) oraz w Łodzi (BWA, 1983). Obrazy Utkina znajdują się w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Jego twórczość cechuje rygorystyczna geometryzacja form i ascetyczna, kontrastowa kolorystyka. Utkin sięga do tradycji konstruktywizmu wypracowanej przez K. Malewicza, A. M. Rodczenkę i W. J. Tatlina. Znamienną dla jego sztuki formułą obrazowania są cykle: w latach 1930-1949 tworzyły je pejzaże, później kompozycje geometryczne i serie zatytułowane "Kości", "Morze", "Miasto". Prezentowana kompozycja nawiązuje do postkonstruktywistycznej estetyki i op-artowskiej stylistyki; zasadniczą rolę odgrywa tu podział płaszczyzny obrazowej na zgeomeryzowane sfery zmąconej bieli i złamanej brązem czerni, które działają wizualnie na zasadzie kontrapunktu.
Edukację artystyczną rozpoczął w Szkole Dokształcania Zawodowego nr 10 i kontynuował ją w PWSSP w Łodzi pod kierunkiem W. Strzemińskiego. W 1948 roku uczestniczył w wystawie Klubu Młodych Artystów i Naukowców w Warszawie, a także współpracował przy realizacji sali neoplastycznej według projektu W. Strzemińskiego w Muzeum Sztuki w Łodzi. W roku 1960 dokonał jej rekonstrukcji, zaprojektował też salę II neoplastyczną. Jego twórczość cechują rygor, zgeometryzowane formy, czyste barwy. Sięgał do tradycji konstruktywistycznej wypracowanej przez Malewicza, Rodczenkę, Tatlina. Malował cykle obrazów: w latach 1930-1949 były to pejzaże, później kompozycje geometryczne, a także cykle zatytułowane Kości, Morze, Miasto.
Wystawy twórczości artysty odbyły się w Warszawie (Galeria Zachęta, 1978) oraz w Łodzi (BWA, 1983). Jego obbrazy w silnej reprezntacji znajdują się w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl