CHROMY Bronisław | Zestaw 8 medali

Bronisław CHROMY (1925 Leńcze - 2017 Kraków)

Zestaw 8 medali

1/ kolisty, reliefowy, ażurowy; av.: pośrodku zarys stadionu, z napisem: "X / LAT / 1970/ 1980" (prześwit wokół rzymskiej dziesiątki) i sylwetkami biegaczy; rv.: wokół "X" - zarysy biegaczy, lekkoatletów, kolarzy, piłkarzy; b. sygnatury; brąz, odlew, patyna; średnica ca 8,5 cm, grubość 1 cm; etui: tektura, płótno, jedwab, plusz, 13,8 x 13,9 x 3 cm.
2/ kolisty, ażurowy, reliefowy, w kształcie rozerwanej uszczelki; av.: pośrodku stojąca maleńka postać, po bokach poziomo napis: "ZA MĄD / ROŚĆ" // "I DOBRĄ / ROBOTĘ"; rv.: napis: "GAZETA KRA / KOWSKA / 1985"; na rancie sygn.: "B. CHROMY"; brąz, odlew polerowany, patyna; średnica 11//11,5 cm, grubość 2,8 cm; etui- tektura, skóra pasowa, złocone tłoczenia, plusz fioletowy, 17,6 x 17,6 x 3,7 cm.
3/ kolisty, reliefowy; av.: profil Lenina, w kole; z lewej napis: "W 100 ROCZNI / CĘ URODZIN / W. I, LENINA / 22. IV . 1970"; powyżej zarys gór, u dołu Barbakan krakowski; rv.: profil Lenina oraz "mapa" z nazwami miejscowości, w których bywał Lenin; b. sygnatury; brąz, odlew, patyna; średnica 8,2 cm, grubość 0,7 cm.
4/ kolisty, reliefowy; av.: Sokół ze sztangą w szponach, obok herb Zakopanego, wyżej napis: "KRAJOWY ZLOT SOKOLSTWA POLSKIEGO / ZAKOPANE / 11 - 13. 06. 2004"; rv.: napis w 3 łukach: "1894 - 110 LAT - 2004 / T. G. "SOKÓŁ" / W ZAKOPANEM"; z prawej strony brodata twarz 3/4 w lewo; obok napis: "WŁADYSŁAW / hr. ZAMOYSKI / 1852 - 1922"; brąz, odlew, patyna; średnica 8,7 cm, grubość 0,9 cm.
5/ kolisty, ażurowy; av.: pośrodku otwór, ze stojącą postacią Kopernika; na krawędzi u dołu napis: "I LICEUM EKONOMICZNE IM. M. KOPERNIKA W KRAKOWIE"; rv.: napis: "ROK ZAŁOŻENIA 1882"; brąz, odlew, patyna zielona; średnica 8,6 //9,2 cm; grubość 1,1 cm.
6/ półkulisty; av.: na wypukłej stronie - napis: "VIII / BIENNALE / PLAKATU / POLSKIEGO / KATOWICE / 1979"; rv.: na powierzchni płaskiej - wy obrażenie płacht plakatów; brąz, odlew, patyna; srednica 4,3 cm, wys. 2 cm.
7/ kolisty, reliefowy; av.: nieregularne wgłębienie z zarysem drzew; napis: "XXX LAT PRL / 1944 / 1974"; rv.: w nieregularnym wgłębieniu zarysy kopalni i napis: "SOSNOWIEC"; niżej herb miasta pod koroną muralis; na rancie sygn.: "B. CHROMY"; brąz, odlew, srebrzony; średnica 9,3 cm, grubość 1,2 cm; etui - tektura, płótno białe i niebieskie, srebrne tłoczenia, satyna, 13 x 13 x 2,2 cm.
8/ sześciokątny, reliefowy; av.: napis: "1945-1980 / XXXV LAT KRAKOW / SKICH ZAKŁADÓW / ELEKTRONICZNYCG / UNITRA - TELPOD"; rv.: zarys oka, ze znakiem firmowym UNITRY w źrenicy; brąz, odlew, patyna zielona; 7,2 x 9,3 x 1,3 cm; etui - tektura, kaliko imitujące brązową skórę, sukno, satyna; 2,4 x 10,7 x 12,6 cm.

CHROMY Bronisław

W dorobku artysty są dziesiątki dużych realizacji rzeźbiarskich, które pojawiały się niemal każdego roku w miastach całej Polski od początku lat 70. do lat 90. XX wieku. Chromy wykonał też setek medali i kilkuset statuetek.

Jego prace znajdują się w wielu polskich placówkach muzealnych oraz w zagranicznych muzeach, m.in. w Rawennie, Oslo, Skopje, Bochum, Arezzo, Helsinkach, Paryżu, Nowym Jorku, Madrycie, Moskwie i Barcelonie. Rzeźby Chromego znajdują się także w zbiorach prywatnych kolekcjonerów na wszystkich kontynentach.
Do najbardziej znanych pomników, które stworzył dla Krakowa należą: Smok Wawelski u stóp Wawelu, Fontanna grajków na placu Wolnica, Owieczki na skwerze przed Akademią Rolniczą oraz stojący na Bulwarze Czerwieńskim pomnik psa Dżoka, który stał się symbolem psiej wierności.

W 1956 roku był współzałożycielem kabaretu Piwnica pod Baranami.

Laureat kilkudziesięciu nagród za osiągnięcia twórcze oraz szeregu oznaczeń państwowych, m.in. Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, który otrzymał w 2009 roku. Za zasługi dla Krakowa został uhonorowany Brązowym Medalem Cracoviae Merenti.