Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KRZYSZTOF Bronisław | Z cyklu ZNAK 1998 r.

Bronisław KRZYSZTOF (ur. 1956r.)

Z cyklu ZNAK 1998 r.

Brąz, wys. 67 cm
Sygnowany z prawej strony u dołu - "B K / 98"

Wystawiany - Bronisław Krzysztof, Dotyk światła, Rzeźba, medale, rysunki, Polski Dom Aukcyjny "Sztuka", Warszawa 4 IX - 15 XI 2003, Kraków 18 XI 2002 - 15 I 2004.
Literatura - Bronisław Krzysztof, Dotyk światła, Rzeźba, medale, rysunki, katalog wystawy, red. J. Grabski, Kraków-Warszawa 2003, s. 56, 57 (reprodukcje).
Bronisław Krzysztof ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby, otrzymując dyplom z wyróżnieniem w pracowni Jerzego Jarnuszkiewicza. Następnie związał się z zakopiańskim Liceum Sztuk Plastycznych, którego jest absolwentem, gdzie współpracował m.in. z Władysławem Hasiorem. Brał udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Paryżu, Londynie, Rawennie, Tokio i Kolonii. Był wielokrotnie nagradzany. Stale współpracuje z Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu.
Głównym tematem prac Bronisława Krzysztofa jest człowiek. Natura i realizm ciała stają się punktem wyjścia i tworzywem, z którego artysta kształtuje własną wizję. Niektóre fragmenty rzeźbionych przez niego ciał zdają się jakby nadal tkwić w swoim naturalnym materiale: marmurze, glinie, metalu. Rzeźbiarski kształt wyłania się z pierwotnej materii. Zwłaszcza w medalach i plakietach Krzysztofa obraz zdaje się walczyć, by wynurzyć się z metalu. Posługując się naturalnymi kolorami metalu i patyny, wykorzystując zróżnicowanie faktur, rzeźbiarz uzyskuje niezwykłe efekty barwne. Kontrasty faktur, gładkie - chropowate, stają się dopełnieniem kontrastów form. Pełnoprawną materią twórczą jest dla Krzysztofa wolna przestrzeń.
Specyficznym zabiegiem stosowanym przez Bronisława Krzysztofa jest zestawianie niezależnie istniejących elementów, nadające całej kompozycji nowe znaczenia. Prowokując widza do samodzielnego dodawania bądź odejmowania poszczególnych części Krzysztof stwarza możliwość dialogu między twórcą i odbiorcą, a także między elementami wewnątrz dzieła. Powstaje dialog form, znaków, który powoduje, że rzeźby Bronisława Krzysztofa stają się utworami, które można czytać jak wiersz.
Obok rzeźb i medali artysta tworzy unikatowe meble, jest także autorem projektu korka do perfum firmy Sisley. Prace B. Krzysztofa znajdują się w wielu kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w British Museum, Muzeach Watykańskich, Kolekcji Sądu Najwyższego w Kolonii, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, kolekcjach Huberta i Isabelle D"Ornano, Davida de Rothschild, Susie Sainsbury, Anny i Jerzego Staraków.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KRZYSZTOF Bronisław
Urodził się w 1956 r. w Mszanie Dolnej. Jest absolwentem zakopiańskiego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara. Już w trakcie studiów w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych realizował pierwsze projekty: pomniki, figury i tablice pamiątkowe. Po uzyskaniu dyplomu z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby w pracowni Jerzego Jarnuszkiewicza, powrócił jako wykładowca do Szkoły Kenara gdzie współpracował m.in. z Władysławem Hasiorem. Od 1984 roku tworzy we własnej pracowni. Bierze udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą, m. in. w Paryżu, Londynie, Rawennie, Tokio i Kolonii. Jest wielokrotnie nagradzany. Stale współpracuje z Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu. Obok rzeźb i medali tworzy unikatowe meble, jest także autorem projektu korka do perfum firmy Sisley. Medale z cyklu Jeźdźcy Apokalipsy zostały włączone do zbiorów British Museum. 
Głównym tematem prac Bronisława Krzysztofa jest człowiek. Natura i realizm ciała stają się punktem wyjścia i tworzywem, z którego artysta kształtuje własną wizję. 
Prace B. Krzysztofa znajdują się w miejscach ważnych dla sztuki, czy też doskonałych prywatnych kolekcjach. Przykładem może być Muzeum Watykańskie, a także rodzina Sainsbury - /fundatorzy lewego skrzydła British Muzeum w Londynie/, Élise Basile Goulandris - fundatorzy Muzeum Sztuki Współczesnej w Grecji, Alfred Taubman - właściciel Sotheby's w Nowym Yorku, Ann Gordon Getty w San Francisco, czy też Marchioness of Salisbury - zasłużona osoba dla Polski a szczególnie dla Krakowa.
Artysta zrealizował szereg zamówień prywatnych, w których to możemy odnaleźć tzw. polski ślad. Rzeźby wykonane przez niego zdobią takie paryskie wnętrza jak Hôtel Lambert czy też kolekcję Huberta i Izabeli d'Ornano.
W ostatnich latach pracuje i przebywa głównie za granicą. W 2003 roku miał wystawę w Galerii Polskiego Domu Aukcyjnego "SZTUKA" w Warszawie.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl