olej, tektura, 25,7 x 35,4 sygn. l. d.: B. RYCHTER JANOWSKA / ŁUKA. 1937; na rewersie napis: "Ruiny pałacu w Łuce"
W 1896 r. studiowała malarstwo w Monachium; naukę kontynuowała w l. 1898-1901 w pracowniach Antona Aabégo i Simona Hollosy`ego. Wyjeżdżała w tym okresie na Węgry. W 1904 r. pogłębiała swe umiejętności warsztatowe w Akademii Florenckiej i w Rzymie. Wyszła za mąż za malarza, Tadeusza Rychtera. Była związana z krakowskim środowiskiem artystycznym; pozostawała pod wpływem pejzażowej sztuki Jana Stanisławskiego. Ok. 1908-1909 zamieszkała w Starym Sączu, gdzie prowadziła prywatną szkołę malarstwa. Eksponowała swe prace w TPSP w Krakowie (od 1901) i Lwowie (od 1906) oraz w TZSP w Warszawie (od 1919). Wystawiała ze Związkiem Artystek Polskich we Lwowie. Indywidualne prezentacje twórczości artystki odbyły się w lwowskim TPSP (1927) i warszawskiej Zachęcie (1932). Malowała realistyczne widoki polskich dworów, kościołów i wiejskich chat, a także pejzaże i sceny folklorystyczne, rzadziej portrety. Oferowany obraz to typowy dla sztuki Rychter-Janowskiej nastrojowy, romantyczny motyw ruin zamku na wzgórzu zarysowanym na tle błękitnego nieba. Wybór tematu i sposób jego ujęcia współgra z sentymentalnym tonem większości pejzaży artystki.
Pierwszym nauczycielem artystki był jej brat, malarz, Stanisław Janowski. Następnie w latach 1896-1902 uczyła się w Monachium u A. Abégo i L. Bollera oraz w prywatnej szkole S. Hollósy`ego. Po studiach odbyła podróż po południowej Europie uzupełniając wykształcenie w Akademii florenckiej (1904). Związana była z Krakowem i Lwowem, tam też wystawiała swoje obrazy na wystawach w TPSP. Przejściowo zamieszkała w Starym Sączu (1908-09), gdzie prowadziła prywatną szkołę malarstwa. Była malarką dworów polskich; pokazywała w swoich pracach ich wnętrza, architekturę, a także sceny z życia dworu i wsi. Malowała także pejzaże - włoskie i rodzime, rzadziej portrety.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl