ołówek, papier; 17 x 26 cm. Praca nie sygnowana o cechach stylistycznych typowych dla rysunków Bruno Schulza z pierwszej połowy lat 30. Autorstwo potwierdzone w ekspertyzie Wojciecha Chmurzyńskiego z 18.04.2012 r..
Lit. ogólna: Bruno Schultz 1892-1942. Rysunki i archiwalia ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, układ całości i tekst Wojciech Chmurzyński, Warszawa 1992; Bruno Schultz 1892-1942. Katalog - Pamiętnik Wystawy "Bruno Schultz. Ad Memoriam" w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, red. Wojciech Chmurzyński, Warszawa 1995.
"W rysunkach autorstwa Brunona Schulza tematyka Scen przy stole występuje bardzo często. Można powiedziedziec, że była ona jednym z ulubionych motywów w jego twórczości rysowniczej. W kolekcji Muzeum Literatury znajduje się około 20 rysunków o tej tematyce. (...) Badany rysunek był znany panu Jerzemu Ficowskiemu z fotografii. Z relacji obecnego właściciela wynika, iż Ficowski rozpoznał na niej jednego z mężczyzn. (...) Chociaż nazwisko tej postaci pozostaje dla mnie nadal anonimowe wiem, iż Jerzy Ficowski określił tę postac, jako znajomego artysty z kręgu jego drohobyckich przyjaciół" (z ekspertyzy Marka Wojciecha Chmurzyńskiego z 18. 04. 2012 r.)
SCHULZ Bruno
Urodził się w 1892 r w Drohobyczu, zamordowany przez gestapowca w 1942 r w rodzinnym mieście. Pisarz, autor arcydzieł polskiej literatury, grafik, rysownik i malarz. Nie miał formalnego wykształcenia plastycznego. W rodzinnym Drohobyczu pracował jako nauczyciel rysunków. Według relacji zaprzyjaźnionych z nim osób malował także oleje. Do dziś znany jest tylko jeden jego obraz Spotkanie. Żydowski młodzieniec i dwie kobiety w zaułku . Autor cyklu rycin o tematyce sado-masochostycznej Xięga Bałwochwalcza. Pozostawił kilkaset prac rysunkowych , duża ich część to szkice i studia do rycin. Tematyka prac artysty przedstawiała antagonistyczny świat władczych kobiet dominujących nad mężczyznami, oraz świat małomiasteczkowych, żydowskich sztetl. Twórczość plastyczna mistrza słowa polskiego jest mniej rozpoznana niż jego twórczość literacka.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl