reprodukowany: The drawings of Bruno Schulz, ed. by J. Ficowski, 1990, s. 245, nr 184; Letters and Drawings of Bruno Schulz, New York, 1988, s. 174; Bruno Schulz, Xięga Bałwochwalcza, Warszawa 1988, s. 109; Sanatorium pod klepsydrą, "Rój" 1937. Rzadki przykład rysunkowej twórczości Schulza - jednego z najwybitniejszych twórców w literaturze polskiej XX wieku. Prezentowany rysunek jest pierwowzorem grafiki zamieszczonej w tece Xięga bałwochwalcza (1920-1921) sumującej po raz pierwszy w formie graficznej rysunkowe doświadczenia Schulza. "Jest w tych rysunkach i naczelny motyw kobiety - władczyni, obiektu kultu i czołgające się hybrydyczne postacie mężczyzn - półzwierząt i goyowski mrok, ten sam, który spowija wszystkie sceny Xięgi bałwochwalczej. (J. Ficowski, Xięga bałwochwalcza, Warszawa 1988, s. 21)
SCHULZ Bruno
Urodził się w 1892 r w Drohobyczu, zamordowany przez gestapowca w 1942 r w rodzinnym mieście. Pisarz, autor arcydzieł polskiej literatury, grafik, rysownik i malarz. Nie miał formalnego wykształcenia plastycznego. W rodzinnym Drohobyczu pracował jako nauczyciel rysunków. Według relacji zaprzyjaźnionych z nim osób malował także oleje. Do dziś znany jest tylko jeden jego obraz Spotkanie. Żydowski młodzieniec i dwie kobiety w zaułku . Autor cyklu rycin o tematyce sado-masochostycznej Xięga Bałwochwalcza. Pozostawił kilkaset prac rysunkowych , duża ich część to szkice i studia do rycin. Tematyka prac artysty przedstawiała antagonistyczny świat władczych kobiet dominujących nad mężczyznami, oraz świat małomiasteczkowych, żydowskich sztetl. Twórczość plastyczna mistrza słowa polskiego jest mniej rozpoznana niż jego twórczość literacka.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl