ołówek, kredka, sangwina, papier 26 x 21 cm (16,8 x 13,8 cm w świetle passe-partout ) sygn. ołówkiem po prawej: Bruno Schulz | 1939 Z tyłu, na oprawie naklejona kartka z tekstem - autografem Jerzego Ficowskiego: BRUNO SCHULZ - Portret Bogusława Marszala (Marschlla), matu- | rzysty Gimnazjum w Drohobyczu z 1939 r., ucznia artysty. | 1939 r., ołówek i kredka kolor. | (Bogusław Marszal (1921, Drohobycz, - 1995 Gdańsk). | Grafik, ilustrator. - Zob. J. Ficowski "OKOLICE SKLEPÓW CYNAMO- | NOWYCH, WL 1986, str. 17-18); inny portret - reprod. Nr 5. Obok podpis: Jerzy Ficowski
Rysunek reprodukowany i opisany w: - Bruno Schulz. Księga obrazów. Zebrał, opracował, komentarzami opatrzył J. Ficowski, słowo/obraz/terytoria, Gdańsk 2012, il. s. 192.
Rysunek, od chwili powstania był własnością portretowanego, później przeszedł do zbiorów pisarza i poety Jerzego Ficowskiego, od którego pozyskał go ostatni właściciel. Bogusław Marszal (1921-1995), ulubiony, utalentowany plastycznie uczeń Schulza w drohobyckim gimnazjum, po wojnie mieszkał w Gdańsku. Tworzył liczne drzeworyty, był także autorem fresków i mozaik w kościołach w Sopocie, Gdyni, Grudziądzu. W oparciu o jego wspomnienia Jerzy Ficowski pisał, że Marszal "zdołał ocalić rysunki Schulza, darowane mu kiedyś przezeń, wśród których znajduje się cała seria ołówkowych portrecików zdolnego ucznia, wykonanych przez profesora. Wybór swej życiowej drogi w wielkim stopniu zawdzięcza Marszal profesorowi Schulzowi /.../ którego delikatna, nie ingerująca na pozór pomoc wspierała najwcześniejsze procesy krystalizowania się zdolności." (cyt. za: J. Ficowski, Okolice sklepów cynamonowych..., patrz niżej)
Porównaj także inne, reprodukowane tu ołówkowe portrety Bogusława Marszala: il. na ss. 190, 191, 193. Ponadto jeden z jego wizerunków reprodukowany jest, m.in. w książkach: - J. Ficowski, Okolice sklepów cynamonowych, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1986, il. 5; - W. Budzyński, Schulz pod kluczem, Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media, Warszawa 2001, il. s. 110.
SCHULZ Bruno
Urodził się w 1892 r w Drohobyczu, zamordowany przez gestapowca w 1942 r w rodzinnym mieście. Pisarz, autor arcydzieł polskiej literatury, grafik, rysownik i malarz. Nie miał formalnego wykształcenia plastycznego. W rodzinnym Drohobyczu pracował jako nauczyciel rysunków. Według relacji zaprzyjaźnionych z nim osób malował także oleje. Do dziś znany jest tylko jeden jego obraz Spotkanie. Żydowski młodzieniec i dwie kobiety w zaułku . Autor cyklu rycin o tematyce sado-masochostycznej Xięga Bałwochwalcza. Pozostawił kilkaset prac rysunkowych , duża ich część to szkice i studia do rycin. Tematyka prac artysty przedstawiała antagonistyczny świat władczych kobiet dominujących nad mężczyznami, oraz świat małomiasteczkowych, żydowskich sztetl. Twórczość plastyczna mistrza słowa polskiego jest mniej rozpoznana niż jego twórczość literacka.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Pozycje nr 15, 91 i 92 zostały sprowadzone z państwa spoza Unii Europejskiej, do ceny ich sprzedaży doliczany jest dodatkowo podatek graniczny w wysokości 8% kwoty wylicytowanej. Opłata ta nie zostanie pobrana, jeśli obraz po zakupie opuści UE.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl