Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GOLDBERG Chaim | Witam, Profesorze Pruszkowski, 1975 r.

Chaim GOLDBERG (Kazimierz Dolny, 1917- 2004, Boca Raton, USA)

Witam, Profesorze Pruszkowski, 1975 r.

olej/płótno, 76,8 x 101,6 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Chaim Goldberg 75'

LITERATURA:
- Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą, red. Waldemar Odorowski, Kazimierz Dolny 2013, s. 81 (il.)

Tadeusz Pruszkowski był wykładowcą Goldberga w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Cieszył się opinią wymagającego, ale również empatycznego nauczyciela. Można przypuszczać, że połączyła go z uczniem szczególna więź: ,,Często pokazywał reszcie studentów pejzaże Chaima przedstawiające Kazimierz Dolny. Dzięki temu był w stanie lepiej zrozumieć młodego artystę, wywodzącego się z biedoty, którą Pruszkowski ujrzał na własne oczy podczas spotkań z rodzicami Chaima’’ (Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą, red. Waldemar Odorowski, Kazimierz Dolny 2013, s. 14). Obraz można interpretować jako na poły baśniowy hołd złożony mistrzowi, który został ukazany w momencie szybowania samolotem ponad głowami artystów, stojących przy sztalugach. Postacie im towarzyszące im można uznać za ilustracje znanych motywów malarskich: muzykanci w gondoli, Wenus z Marsem (naga para na pierwszym planie) i orka (rolnik z koniem). Wszyscy pozdrawiają Pruszkowskiego. Nierzeczywistość sceny podkreśla forma samolotu profesora - jego półkoliście wygięty kształt przypomina nie maszynę, ale raczej rodzaj owada. Oniryczny charakter przedstawienia nasuwa skojarzenie z twórczością Marca Chagalla, z którym Goldberg utrzymywał korespondencyjny kontakt, a który cenił malarza z Kazimierza nad Wisłą.

Chaim Goldberg trafił w Polsce jako uczeń na kilku znakomitych artystów: Zbigniewa Pronaszkę, Xawerego Dunikowskiego, Henryka Gottlieba i Tadeusza Pruszkowskiego. Największy wpływ wywarł na niego ten ostatni. Kilkadziesiąt lat spędzonych w Ameryce (wyjechał tam w latach 50.) to w twórczości Goldberga między innymi wracanie do rodzinnego sztelta kazimierskiego. Artysta stworzył osobną, poetycką wizję przeszłości przywodzącą na myśl twórczość Marca Chagalla.
Warto wspomnieć, że sztuka Goldberga to nie tylko barwny świat przedwojennego Kazimierza Dolnego. Artysta był wszechstronny w wykorzystywaniu różnych mediów - ważną częścią jego twórczości była rzeźba (kształcił się m.in. u Henryka Kuny). Tworzył również metaloplastykę - gałąź artystyczną, w której celowali międzywojenni artyści żydowskiego pochodzenia. W tej technice stworzył między innymi przejmującą kompozycję "Komora gazowa" (miejsce przechowywania nieznane), w której użył repusowanej blachy do przedstawienia gazu. Był również autorem ekspresyjnych i mrocznych rysunków z czasów II wojny światowej oraz kronikarzem zniszczeń powojennej Warszawy.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl