Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
DUSI Cosroe | PORTRET DAMY Z WACHLARZEM, 1858

Cosroe DUSI (1808 Venedig - 1859 Marostica)

PORTRET DAMY Z WACHLARZEM, 1858

Olej, płótno dublowane; 102,5 x 78 cm
Sygnowany p. d.: Cosroe | Dusi | 1858

Cosroe Dusi włoski malarz, ilustrator i grafik związany był z dwoma ośrodkami sztuki Wenecją i Petersburgiem. W latach 1820-1827 studiował w weneckiej Accademia di Belle Arti w pracowni Teodora Matteiniego. W początkowym okresie działalności wykonywał głównie portrety i kompozycje historyczno-religijne. W weneckich kościołach S. Martino, S. Giovanni in Bragora do dzisiaj znajdują się jego dzieła. Wykonał też wiele kompozycji religijnych do kościołów na terenie Południowego Tyrolu: Graun, Maria Luggau, Mühlwald, Pfalzen. W 1839 roku poznał następcę tronu rosyjskiego i rok później udał się do Petersburga. Szybko otrzymał stanowisko malarza nadwornego, w 1842 tytuł akademika, a w 1851 profesora malarstwa historycznego. W Rosji podejmował się różnorodnych zleceń, malował portrety, sceny historyczne, nawet pejzaże. Jest też autorem dzieł religijnych do ikonostasu w soborze Św. Izaaka i kaplicy w pałacu Marmurowym w Sankt Petersburgu. Wiadomo również, że wykonywał dekoracje dla Teatru Balszoj w Moskwie oraz dla Teatrów Aleksandryjskiego i Michajłowskiego w Petersburgu. Do dzisiaj zachowały się wykonane przez niego malowidła w Ermitażu. W 1856 roku powrócił do Wenecji i objął stanowisko profesora tamtejszej akademii. W 1858 roku ponownie wyprawił się do Sankt Petersburga, przejazdem zatrzymał się w Warszawie. Z powodu ciężkiej choroby szybko opuścił Rosję i wyjechał do rodzinnego miasta. Zmarł w miejscowości Marostica, okolice Vicenzy.
Niniejszy portret wykonany w 1858 roku przedstawia piękną młodą kobietę w wytwornej białej sukni z wachlarzem w ręku. Obraz powstał prawdopodobnie podczas krótkiego pobytu w Rosji w tym samym roku, albo we Włoszech, zaraz po powrocie artysty i wiąże się ze zleceniem, które wcześniej otrzymał w Petersburgu. Bogactwo stroju i biżuterii sugerują, że przedstawiona osoba należała do zamożnej arystokracji lub burżuazji, częstych modeli Dusiego. Obraz wyróżnia się mistrzostwem wykonana, nawiązuje do najwyższej klasy europejskich portretów połowy XIX stulecia. W polskich zbiorach jest to bardzo rzadki przykład, tak znakomitego włoskiego malarstwa ottocenta.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
DUSI Cosroe
Włoski malarz, ilustrator i grafik związany był z dwoma ośrodkami sztuki Wenecją i Petersburgiem. W latach 1820-1827 studiował w weneckiej Accademia di Belle Arti w pracowni Teodora Matteiniego. W początkowym okresie działalności wykonywał głównie portrety i kompozycje historyczno-religijne. W weneckich kościołach S. Martino, S. Giovanni in Bragora do dzisiaj znajdują się jego dzieła. Wykonał też wiele kompozycji religijnych do kościołów na terenie Południowego Tyrolu: Graun, Maria Luggau, Mühlwald, Pfalzen. W 1839 roku poznał następcę tronu rosyjskiego i rok później udał się do Petersburga. Szybko otrzymał stanowisko malarza nadwornego, w 1842 tytuł akademika, a w 1851 profesora malarstwa historycznego. W Rosji podejmował się różnorodnych zleceń, malował portrety, sceny historyczne, nawet pejzaże. Jest też autorem dzieł religijnych do ikonostasu w soborze Św. Izaaka i kaplicy w pałacu Marmurowym w Sankt Petersburgu. Wiadomo również, że wykonywał dekoracje dla Teatru Balszoj w Moskwie oraz dla Teatrów Aleksandryjskiego i Michajłowskiego w Petersburgu. Do dzisiaj zachowały się wykonane przez niego malowidła w Ermitażu. W 1856 roku powrócił do Wenecji i objął stanowisko profesora tamtejszej akademii. W 1858 roku ponownie wyprawił się do Sankt Petersburga, przejazdem zatrzymał się w Warszawie. Z powodu ciężkiej choroby szybko opuścił Rosję i wyjechał do rodzinnego miasta. Zmarł w miejscowości Marostica, okolice Vicenzy.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl