Olej, płyta; 44 x 63 cm Sygnowany p.d.: Czesław Wierusz | Warszawa | 1962
Syn i uczeń Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Początkowo studiował na Wydziale Architektury w Technische Hochschule w Monachium (1902-03), potem kształcił się w monachijskiej pracowni S. Hollosy`ego, Academié Julian i Academie Vitti. Najczęstszymi tematami podejmowanymi przez artystę były portrety i pejzaże. Twórca prowadził aktywną działalność wystawienniczą. W roku 1932 odbyła się jego indywidualna wystawa w warszawskim TPSP. Czesław Wierusz-Kowalski był również nauczycielem oraz działaczem kultury. Od roku 1921 był kierownikiem Oddziału Kultury i Ochrony Zabytków w Departamencie Oświaty Litwy Środkowej, piastował również stanowisko prezesa Międzyzwiązkowej Komisji Kulturalno-Artystycznej. Był współzałożycielem oraz redaktorem wileńskiego miesięcznika "Południe". Współtworzył powstały w roku 1937 Instytut Rzemieślniczy przy Wileńskiej Izbie Rzemieślniczej. W latach 1948-56 wykładał rysunek w szkołach średnich Trójmiasta, tam też współorganizował BWA. Współpracował przy ochronie zabytków, m.in. z Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Był też współorganizatorem Towarzystwa Popierania Folkloru Kaszubskiego.
Malarstwa zaczął się uczyć w roku 1904r. Początkowo uczył się w pracowni S.Hollosy’ego i w Akademii w Monachium, później kształcił się w Paryżu, a w latach 1990-1914 także w pracowni swego ojca, malarza Alfreda Wierusz-Kowalskiego. Należał do Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków, aktywnie działał także w innych wileńskich stowarzyszeniach. W roku 1932 odbyła się jego indywidualna wystawa w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Malował głównie portrety i pejzaże.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl