Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
RZEPIŃSKI Czesław | Cisza wieczoru

Czesław RZEPIŃSKI (1905-1995)

Cisza wieczoru

olej, płótno, 80,7 x 99,7
sygn. p. d.: Rzepiński

W 1923 r. wstąpił do krakowskiej Wolnej Szkoły Malarskiej prowadzonej przez Z. Pronaszkę i J. Fedkowicza. Studia artystyczne odbył w l. 1926-29 w krakowskiej ASP u W. Jarockiego, W. Weissa i F. Kowarskiego. W 1929 wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował naukę w filii macierzystej uczelni pod kierunkiem J. Pankiewicza. Po powrocie do Krakowa związał się z grupą Zwornik; od 1931 należał do krakowskiego oddziału ZPAP. W 1932 odbył kolejną podróż studyjną do Paryża. W 1933 został wykładowcą w Wolnej Szkole Malarstwa L. Mehofferowej w Krakowie. W 1937 wraz z J. Jaremą założył w Katowicach Szkołę Malarską im. A. Gierymskiego. W 1946 objął stanowisko profesora w krakowskiej ASP; czterokrotnie pełnił funkcję rektora tej uczelni. Odbył liczne podróże do Francji, Włoch, Holandii i Hiszpanii. Wystawiał od 1931; w 1932 uczestniczył w Exposition de peintres et sculpteurs w Galerie Sevres w Paryżu; w tymże roku odbyła się pierwsza indywidualna wystawa artysty w paryskiej Galerie Art et Artistes Polonais. Brał udział w ekspozycjach IPS w Warszawie i TPSP w Krakowie. W l. 30. prezentował swe prace w Paryżu w Galerii Baslera i na Salonie Jesiennym. Po wojnie miał ok. 30 wystaw indywidualnych m.in. w Krakowie, Warszawie i Poznaniu, a także w Londynie, Wiedniu, Berlinie, Sztokholmie, Moskwie i Uppsali. Uczestniczył niemal we wszystkich salonach ogólnopolskich oraz w wielu pokazach polskiej sztuki za granicą m.in.: w Nowym Jorku (1939), Paryżu (1946, 1950), Bombaju i Kalkucie (1956), Damaszku, Brukseli i Sztokholmie (1959), Wenecji (1960) i Tokio (1966).
Rzepiński uprawiał głównie malarstwo sztalugowe, ale także rysunek, grafikę i malarstwo ścienne. Należał do czołowych przedstawicieli nurtu polskiego koloryzmu; jego koncepcja malarstwa wywodziła się ze sztuki francuskich intymistów, P. Bonnarda i H. Matisse`a. Zasadniczą wagę przykładał do kolorystycznej konstrukcji obrazu; formę budował śmiałym, szerokim duktem pędzla lub krótkimi uderzeniami tworzącymi drobne plamki. Delektował się jakościami barw, zestrajał tony zimne i ciepłe, rygorystycznie przestrzegał płaszczyznowości kompozycji akcentując jej dekoracyjność. Malował wibrujące barwami pejzaże, martwe natury i portrety na dekoracyjnych tłach, w których kształt dookreślał konturem. Pulsującą barwami materię malarską wzbogacał impastami. Oferowany portret we wnętrzu rozegrany jest w czerwieniach i oranżach przeciwstawionych błękitom, zieleniom i różom. Wydobyte drobnymi uderzeniami pędzla desenie zasłony i obrusa, podobnie jak kaskada liści doniczkowych kwiatów i świetlne refleksy na szybie podnoszą dekoracyjne walory kompozycji. Wycinkowo ujęty pokój zastawiony sprzętami ewokuje nastrój intymności pogłębiony przez zapadającą za oknem noc.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
RZEPIŃSKI Czesław
Urodził się w 1905 r w Strusowie k. Trembowli, zmarł w 1995 r w Krakowie. Słuchacz Wolnej Szkoły Malarskiej w Krakowie, studia w krakowskiej ASP u W. Jarockiego, W. Weissa, i F. S. Kowarskiego. Studia kontynuował w paryskiej filii ASP pod kierunkiem J. Pankiewicza. Członek grupy Zwornik. Po wojnie nominacja profesorska krakowskiej ASP, czterokrotny rektor tej uczelni. Wystawiał w Paryżu na Salonie Jesiennym, miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Przedstawiciel czołówki polskiego koloryzmu, uprawiał przede wszystkim malarstwo sztalugowe, zajmował się także grafiką, rysunkiem i malarstwem ściennym. Malował pejzaże, martwe natury i portrety z wzorzystym tłem.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl