Papier, tusz, gwasz, akwarela; 48 x 38,5 cm Sygnowany na odwrociu p. d.: Szkic do teki okazowej | Cz. St... | 1942 oraz pieczątka GEPRöFT | OFLAG II E | 12
Czesław Stefański był od 1950 roku członkiem ZPAP. Jego dzieła znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Miasta Gdyni.
Prezentowane na aukcji prace "to niezwykły dokument zarówno historyczny, jak i artystyczny, powstały w niemieckim obozie jenieckim w Prezlau (Oflag II A) oraz w Neubrandenburgii (Oflag II E). Przed oczami widza jak czarno-biały film, rozgrywa się cichy dramat obozowej egzystencji: druty i wieżyczki ogrodzenia, prymitywne prycze w zimnych celach, zniszczone mundury, głód, choroby, tęsknota za bliskimi. Widać w tych rysunkach próbę oswojenia ponurej rzeczywistości: zatopienie się w książkach, rozmowy, zabawę w teatr, muzykowanie, przygotowywanie świąt, mizerne kwiaty na stole. Jednocześnie towarzyszy rysownikowi, niezwykłe w tej sytuacji poczucie humoru. Objawia się ono odnotowywaniem zabawnych sytuacji, tworzeniem karykatur współtowarzyszy, dowcipnymi komentarzami słownymi do rysunków. Zachwyca w szkicowniku mistrzostwo artystyczne w operowaniu kreską i plamą, choć to rysunki niemal wyłącznie ołówkowe, na złej jakości papierze. Intryguje celność karykatury, zniewala talent portrecisty ukazującego swych współtowarzyszy w różnych konwencjach. "Wojenny notatnik" to nie tylko dokumentalny obraz niemieckiego oflagu, to także intymny portret artysty zmagającego się przez swą sztukę z tragizmem wojennych przeżyć". cyt. za B. Kowalska, Zygmunt Karolak. Szkicownik z obozu w Neubrandenburgu (1941-1942). Wstęp do katalogu wystawy w Muzeum Okręgowym w Kaliszu, 23.01.2004, Kalisz 2004.
STEFAŃSKI Czesław
Czesław Stefański był od 1950 roku członkiem ZPAP. Jego dzieła znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Miasta Gdyni.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl