(Wydanie pisma z 25 VIII 1929 (r.2, nr 35 (50)), folio, s. 16. Na s.4 niewielka reprod. rysunku przedstawiającego samolot i kilka jego elementów konstrukcyjnych. Rysunek posłużył do zilustrowania artykułu "Pierwsi szaleńcy powietrza - ci, co zginęli i ci, co zwyciężyli". Pod tekstem podpis "St. M.", rysunek sygn. "Daniel M.". Autorem artykułu jest Stanisław Mróz, kierownik literacki tygodnika. Rysunek oraz umieszczony pod nim podpis zostały wykonane dziecięcą ręką. Jak wspominał artysta: "Ojciec był dziennikarzem, oddanym swemu zawodowi tak bardzo, że prawował nawet w niedzielę. W tym dniu zabierał mnie, wraz z moim starszym bratem, do redakcji IKC [...]. Brat był niezwykle utalentowany plastycznie, rysował jak maszyna [...]. A ja siedziałem przy nim i starałem się go naśladować. Nałóg ten trwał u mnie do trzynastego roku życia [...]. Samoloty i auta to było moje prawdziwe wariactwo" ("Daniel Mróz o sobie" w: "Mróz, Mrożek, Lem i inni...", Kr. 1988, s. 7). Wszystko to pozwala przypuszczać, że rysunek wyszedł spod ręki dwunastoletniego wówczas Daniela Mroza, syna Stanisława - redaktora IKC. Przesuwa to datę debiutu Mroza o blisko ćwierć wieku. Stan dobry Innym przykładem najwcześniejszych dokonań artystycznych D.Mroza jest winieta tytułowa tekstu "Stu-procentowy Amerykanin" z nr. 37 z 8 IX 1929 (poz. 160))
MRÓZ Daniel
Polski grafik, scenograf i rysownik, członek Grupy Krakowskiej. Dwa lata uczył się w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. W 1946 rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jednym z jego wykładowców był Marian Eile i to on ściągnął go potem do pracy w tygodniku "Przekrój". Dyplom (z wyróżnieniem) na Studium Scenografii otrzymał w 1952; na Wydziale Grafiki – w 1953. Od lipca 1951-1978 był stałym ilustratorem tygodnika "Przekrój", w którym zamieszczał swoje rysunki, a także tworzył charakterystyczną szatę graficzną pisma, z którym współpracował do końca życia – projektując jego okładki. Ponadto zajmował się grafiką książki (okładki, ilustracje, projekty typograficzne), scenografią teatralną, plakatem. Współpracował z pismem "Zebra" (początkowo - "Czarno na białym"), "Ty i Ja" i "Młodym Technikiem". Zilustrował między innymi Cyberiadę i Bajki robotów Stanisława Lema. Wykonał też ilustracje do dzieł Franza Kafki, Sławomira Mrożka, Juliusza Verne'a. Tworzył głownie techniką rysunku piórkiem i tuszem oraz collage'u. Inspirował się kolażami Maxa Ernsta, tworząc własny niepowtarzalny styl, który cechuje surrealizm i groteskowość.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl