Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
NORBLIN de la GOURDAINE Jan Piotr | Portret kapitana 1. Pułku Szaserów, 1818 r.

de la GOURDAINE Jan Piotr NORBLIN (Misy-Faut-Yonne 1745 - Paryż 1830)

Portret kapitana 1. Pułku Szaserów, 1818 r.

olej/płótno, 27 x 21,5 cm
sygnowany i datowany p.śr.: 'J.Norblin | 1818'

POCHODZENIE:
- Boris Wilnitsky Fine Arts, Wiedeń
- kolekcja prywatna, Belfort, Francja
- kolekcja prywatna, Kraków

Przybywszy do Rzeczpospolitej w 1774 roku, Norblin w kolejnych dekadach intensywnie rozwijał swoją karierę na dworach tutejszej arystokracji. Był wziętym malarzem, grafikiem i rysownikiem, a jego twórczość należy uznać za przełomową w dziejach sztuki polskiej - wprowadził bowiem w jej obszar nowoczesną tematykę rodzajową, zaczerpniętą ze sztuki francuskiej XVIII wieku i inspirowanej mistrzami holenderskimi XVII stulecia. Odebrawszy edukację artystyczną na dziełach Antoine'a Watteau i Francesca Casanovy, w Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby, a następnie Szkole Królewskiej, Norblin w latach 1771-74 odbył rodzaj grand touru. Odwiedził wówczas Londyn, gdzie zapoznał się ze sztuką Thomasa Gainsborough i Williama Hogartha. W tym samym czasie do Anglii podróżował książę Adam Jerzy Czartoryski z żoną Izabelą z Flemingów. Poznawszy tamże Norblina, Czartoryski zatrudnił go w charakterze malarza nadwornego. W Polsce uprawiał malarstwo, grafikę i rysunek. Wyposażył obrazami rezydencję na warszawskich Powązkach, dla księcia Adama stworzył cykl rysunków z polskiej historii. Wykonywał też niewielkie studia rodzajowe, wizerunki typów polskich i portrety. W kolejnych latach przebywał w Arkadii koło Nieborowa, należącym do Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej angielskim założeniu ogrodowym, gdzie wykonywał szkice oraz dekorację malarską wnętrz. Norblin podejmował również tematykę historyczną - w perspektywie problemów politycznych Rzeczpospolitej lat 80. i 90. XVIII stulecia portretował m.in. uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku, Insurekcję Kościuszkowską, bitwę pod Maciejowicami czy wieszanie zdrajców na Rynku Starego Miasta 9 maja 1794. Choć Norblin wyjechał z Polski definitywnie w 1804 roku, pozostawił na terenie Rzeczpospolitej swoich uczniów: Aleksandra Orłowskiego, Jana Rustema i Jana Płońskiego, stając się założycielem nowoczesnej sztuki polskiej. Prezentowana praca to powstały w okresie francuskim wizerunek anonimowego dzisiaj kapitana 1. Pułku Szaserów. Postać ubrana w mundur nosi na piersi Krzyż Kawalerski Legii Honorowej, co świadczy o wysokiej społecznej pozycji oficera. Portret był gatunkiem rzadko podejmowanym przez artystę. W ostatnich latach życia Norblin stworzył trzy wizerunki własne (1812, 1821 i 1829), posługując się podobną realistyczną formułą obrazowania. Artysta odwoływał się już wcześniej do dzieł mistrzów holenderskich, chcąc obrazować prawdę życia i wyglądu modela. Ukazany w drobiazgowo opracowanym stroju, bez idealizacji ciała, na tle głębokiego, ciemnego tła przywodzi na myśl holenderskie "głowy" - tronies - będące portretami-alegoriami typów ludzkich.

Jan Piotr Norblin z pochodzenia Francuz, malarz, rysownik i grafik, którego działalność na terenie Polski przypada na lata 1774-1804. Od momentu przybycia do Warszawy związany był z mecenatem rodziny Czartoryskich. Sprowadzony do kraju przez księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, początkowo jako nauczyciel rysunku dla jego dzieci, z czasem stał się nadwornym malarzem rodziny, realizując dla nich różnorodne zlecenia (dekoracje ścienne, obrazy sztalugowe). Związany z Pałacem Błękitnym w Warszawie, w późniejszym okresie majątkiem w Puławach. W jego twórczości dominują sceny mitologiczne i fetes galantes, inspirowane malarstwem Watteau i Fragonarda. Norblin był również rytownikiem. Znanych jest 94 płyt, przeważnie akwafort, przebija się w nich silnie wpływ Rembrandta. Przeważają sceny historyczne (Powołanie Przemysława na króla, Ofiarowanie korony Piastowi), portrety, typy polskie, studia głów i popiersi, krajobrazy wiejskie i kompozycje (Wynalezienie rysunku). Artysta wykształcił w Polsce grupę uczniów, tak jak on przede wszystkim wybitych autorów scen rodzajowych, spośród których najważniejsi to Aleksander Orłowski, Michał Płoński i Jan Rustem.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NORBLIN de la GOURDAINE Jan Piotr
Kształcił się w Paryżu u F.Casanovy oraz w Akademii Malarstwa i Rzeźby i École Royale des Eléves Protegés. Od 1772 pracował dla przebywającego wówczas za granicą księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, w 1774 wraz z nim przyjechał do Polski i pozostał tu aż do 1804. Przebywał w rezydencjach Czartoryskich w Warszawie i Powązkach oraz w Wołczynie. Doradzał księżnej Izabeli Czartoryskiej, a później także Helenie Radziwiłłowej przy projektowaniu parków w Powązkach, Arkadii i Nieborowie. Przed 1790 przeniósł się do Warszawy, gdzie nauczał w swej pracowni; do grona jego uczniów należeli, m.in A.Orłowski i M.Płoński. Pracował też na zlecenia króla Stanisława Augusta. W czasie insurekcji kościuszkowskiej przebywał w obozie powstańczym, malował bitwy i potyczki. Później ponownie pracował dla księcia Czartoryskiego w Puławach. W 1804 wrócił do Francji, w 1807 osiadł w Paryżu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl