SPRZEDAWCZYNI MARONÓW. PIECZENIE KASZTANÓW, po 1804
akwarela, gwasz, papier 11,3 x 16,9 cm (w świetle passe-partout: 11 x 16,5 cm) sygn. u góry przy krawędzi (na afiszu na ścianie): Norblin Na odwrocie rysunku napis brunatnym atramentem: No 782 Norblin de la Gourdaine 1790 Rysunek oprawiony w oryginalne passe-partout z podpisem: J. P. NORBLIN DE LA GOURDAINE | 1745 -1830. Z tyłu na passe-partot odręczny tekst informujący o - cytowanej wyżej - inskrypcji na odwrocie rysunku: J. P. Norblin de la Gourdaine | gouache signée au front a gauche | Au verso une inscription a la plume | fine en rouge (á l’encre): | "No 782 Norblin de la Gourdaine 1790". Tenże tekst (miejscami nieczytelny) powtórzony także w ołówkowym napisie na "plecach" oprawy. Ponadto na "plecach" inne napisy, w tym czytelne: 3763; C. 117. Dwie okrągłe nalepki ekspertów francuskich - René Milleta i Patryka de Baysera.
Ten nokturnowy, niemalże "rembrandtowski" rysunek powstał zapewne po roku 1804, już po powrocie artysty do Francji i należy do późniejszego okresu jego twórczości artysty, który - z jednej strony - "eksploatował" rysunki i szkice z Polski, kontynuując "polską" tematykę - z drugiej zaś strony odtwarzał życie codzienne Paryża i miasteczek francuskich. Przedstawiona scena jest charakterystyczna dla rysunkowej twórczości Norblina, z jego szkicową manierą, z umiejętnością chwytania ruchu i charakteru postaci bez wgłębiania się w szczegóły. Postacie okryte mrokiem, wydobywane są z niego przez światło padające od strony paleniska, na którym przypiekają się kasztany. Sam temat pieczenia kasztanów, przysmaku popularnego we Francji, także wskazuje na domniemany czas powstania rysunku. Znane są także i inne - utrzymane w podobnej stylistyce - rysunki artysty z "francuskiego" okresu. Można tu wymienić, n.p. Sprzedawcę owoców w Paryżu (1820, zbiory MNW) czy Operację (aukcja Agra-Art 2011).
NORBLIN de la GOURDAINE Jan Piotr
Kształcił się w Paryżu u F.Casanovy oraz w Akademii Malarstwa i Rzeźby i École Royale des Eléves Protegés. Od 1772 pracował dla przebywającego wówczas za granicą księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, w 1774 wraz z nim przyjechał do Polski i pozostał tu aż do 1804. Przebywał w rezydencjach Czartoryskich w Warszawie i Powązkach oraz w Wołczynie. Doradzał księżnej Izabeli Czartoryskiej, a później także Helenie Radziwiłłowej przy projektowaniu parków w Powązkach, Arkadii i Nieborowie. Przed 1790 przeniósł się do Warszawy, gdzie nauczał w swej pracowni; do grona jego uczniów należeli, m.in A.Orłowski i M.Płoński. Pracował też na zlecenia króla Stanisława Augusta. W czasie insurekcji kościuszkowskiej przebywał w obozie powstańczym, malował bitwy i potyczki. Później ponownie pracował dla księcia Czartoryskiego w Puławach. W 1804 wrócił do Francji, w 1807 osiadł w Paryżu.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 26 % (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl