VALESI Dionigi | Amfiteatr - arena w Weronie (Anfiteatro detto l`Arena di Verona), 1744

Dionigi VALESI (czynny około 1730-1777)

Amfiteatr - arena w Weronie (Anfiteatro detto l`Arena di Verona), 1744

akwaforta wykończona rylcem, odbita z dwóch płyt; papier żeberkowy gruby wenecki;
płyty 735 x 492 mm i 734 x 497 mm;

filigran: w ozdobnym kartuszu monogram FC, obok kontrmarka AGNALO; u góry na banderoli wypisany tytuł: ANFITEATRO DETTO LŐARENA DI VERONA; pośrodku: A NOBILI SIGNORI PROVEDITORI, E CONSIGLIO DELA MAGNIFICA CITTA DI VERONA, E PRESIDENTI DELL ARENA; z lewej strony tekst i dedykacja: Gli Anfiteatri furono la maggior maraviglia (...) Mż di tal conservazione di cui (...) | Delle Sig. Rie V.V. Illu.me/ li 26 Marzo 1744. | Umilis. Mo Divottis.mo Obblig. Mo Servit. Re e Custode | Francesco Masieri | Con Licenza e privileggio dell serenis. Ma Republica | Dion. Io Valesio incise; z prawej: Adriano Cristofali disegno.
Rycina przedstawia słynny, do dzisiaj istniejący rzymski amfiteatr pochodzący z I wieku n.e. Ogólnemu widokowi areny towarzyszą personifikacje miasta Werony i rzeki Adygi płynącej przez miasto. Po bokach głównego przedstawienia umieszczono przekrój konstrukcyjny budowli, rzut, przekroje kondygnacji, kapitele i architrawy budowli. W legendzie objaśniono elementy budowli, a rozbudowana dedykacja jest prawdopodobnie skierowana do prefekta Werony Vincenzo Carolo.D. Valesi wykonał dwie kompozycje przedstawiające amfiteatr w Weronie. Ta prezentowana rycina jest bogatszą wersję i bardziej szczegółowo opracowaną, zaopatrzoną w dodatkowe rzuty i przekroje budowli. Stanowi „przykład bardzo efektownej, osiemnastowiecznej ryciny na bardzo dobrym poziomie artystycznym, prezentującej konserwatorsko-inwentaryzatorskie podejście do antycznych ruin, typowe dla naukowo-badawczych tendencji XVIII w. Akwaforta z najlepszego okresu rozwoju graficznej szkoły weneckiej”. (cytat z ekspertyzy)