Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
NIEZNALSKA Dorota | Jewellery cz. 1, ed.1/3, 2010 r.

Dorota NIEZNALSKA (ur. 1973)

Jewellery cz. 1, ed.1/3, 2010 r.

fotografia barwna/lightbox, 70 x 60 cm
WYSTAWIANA:
- "196 k.k." - photography, video, wystawa indywidualna, Galeria Ego, Poznań, 3 lutego 2012 - 3 marca 2012

Prezentowana praca stanowi przykład realizacji typowej dla twórczości Nieznalskiej ostatnich lat. "Jewellery 1" nawiązuje swoją formą do tworzonych przez artystkę "Koron" - cyklu powstającego od 2005 roku. Tytułowe korony to odlewane przez Nieznalską w metalu obiekty, kształtem naśladujące koronę cierniową, które artystka zdobi wysadzając bursztynami lub koralem. Czasem eksponowane są jako pojedynczy obiekt - diadem, identyfikowany z insygniami władzy, umieszczony w gablocie skonstruowanej na kształt muzealnej, na szkarłatnej poduszce. Stanowią przejaw krytycznego stosunku artystki do elementu spektaklu w religijnych obrzędach i tęsknoty za przepychem i władzą, widocznych u duchownych.
Niekiedy korony zostają ze sobą połączone jak w pracy "Nr 44", na którą składał się łańcuch złożony z koron cierniowych, wiszący na pętli samobójcy. Instalację interpretowano jako ironiczny komentarz artystki do polskiego mesjanizmu.
Uwieczniona na fotografii korona z "Jewellery 1" wykonana została z aluminium i wysadzana kryształami Swarovskiego. Przekształcając się w piękny w swojej formie obiekt pozbawiona została przez artystkę religijnej. Drugą część realizacji "Jewellery" stanowiła wysadzana czarnymi kamieniami swastyka. Z obu przedmiotów przewrotnie uczyniła artystka cenne obiekty pożądania, kuszące żeby sięgnąć po nie ponownie.
Cykl obiektów związanych z symbolami przemocy i cierpienia Nieznalska realizuje od początku głośnego, precedensowego procesu karnego w sądzie gdańskim w latach 2002-2010. Artystka za swoją pracę "Pasja" została pozwana z § 196 k.k. za obrazę uczuć religijnych. Tytuł wystawy, na której zaprezentowano powyższą pracę nawiązuje do numeru paragrafu, z którego artystka początkowo skazana została na sześć miesięcy ograniczenia wolności i wykonywanie robót publicznych. Sąd apelacyjny uchylił jednak wyrok i w 2005 roku rozprawa rozpoczęła się na nowo. Ostatecznie Dorota Nieznalska została uniewinniona od zarzutu złamania artykułu 196 kodeksu karnego. Wyrok sądu ogłoszono 4 czerwca 2009 roku. Sąd zwolnił z depozytu "Pasję", a koszty ciągnącego się latami procesu poniósł skarb państwa.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NIEZNALSKA Dorota
Artyska intermedialna, tworzy prace rzeźbiarskie, instalacje, filmy wideo oraz wideoinstalacje.
Studiowała na wydziale rzeźby gdańskiej ASP w pracowni prof. Franciszka Duszeńki i w pracowni multimedialnej prof. Grzegorza Klamana, gdzie uzyskała dyplom w 1999 r.
Zajmowała się problemem tradycji polskiej, kultury katolickiej oraz motywem płci i stereotypów dotyczących roli kobiety i mężczyzny. Jej późniejsze prace nawiązują do ikonografii chrześcijańskiej oraz historii Polski.
Jej wystawy indywidualne to m.in.: "Modus operandi" CSW, Warszawa (2000), "Dominacja" CSW Łaźnia, Gdańsk (2001), "Pasja" Galeria Arsenał, Białystok (2001). Uczestniczyła też w wystawach zbiorowych - m.in.: "Argenda", Festiwal Sztuk Młodych Kulturhuset, Sztokholm (1998), "Public relations, CSW Łaźnia (1999), "Model do składania" Ogólnopolska Wystawa Młodych Twórców w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2000), "Scena 2000" CSW, Warszawa (2000/2001), "Kobieta o kobiecie II" Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała (2001), "Relaks" Galeria Arsenał, Białystok, Architectures of Gender, Sculpture Center w Nowym Jorku, Biały Mazur w Neuer Berliner Kunstverein (2003) oraz Absolucja, Norrtelje Kunsthalle we Szwecji.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl