Olej, płótno; 65 x 81 cm Na odwrociu: Sieci (Kuźnica) 1960 Edward Kokoszko
Malarz, pedagog, członek Bractwa św. Łukasza, Ładu i Bloku Zaw. Art. Plastyków. W 1917-20 studiował w warszawskiej Szkole Rysunkowej u M. Kotarbińskiego i J. Kauzika, w latach 1921-22 w prywatnej szkole K. Krzyżanowskiego, do 1926 w SSP w pracowni T. Pruszkowskiego. Pracował też w tym okresie nad grafiką u W. Skoczylasa, witrażem u M. Kotarbińskiego i technologią malarstwa u T. Noskowskiego. Następnie przez trzy lata mieszkał we Francji. Debiutował w 1928 na I wystawie Bractwa św. Łukasza. Od tego czasu brał czynny udział w życiu artystycznym i licznych wystawach w kraju i za granicą. W 1929 podjął pracę pedagogiczną w warszawskiej SSP (a następnie ASP) oraz później w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa. W latach 1935-38 związany był z miesięcznikiem "Plastyka". Publikował w nim liczne artykuły oraz pełnił funkcje członka kolegium redakcyjnego i przez pewien czas redaktora naczelnego. Malował głównie portrety i pejzaże. Zajmował się projektowaniem witraży i polichromii ściennych do wnętrz kościelnych. Prace jego cechują prostota i bezpretensjonalność, duża wrażliwość na kolor oraz rzetelność warsztatowa. Charakterystyczna jest jego metoda malarska: podtrzymywanie każdej barwy ciepłej zimną i każdej zimnej ciepłą oraz różnorodność struktury obrazów: raz o fakturze drobnoziarnistej, czasem z szerokimi śladami pędzla lub elementami graficzności. Obraz namalowany fakturowo, utrzymany w chłodnej kolorystyce barwnej. Kompozycja podzielona jest na trzy strefy zieleni trawy, na której stoi ciąg drewnianych ciemnych łodzi rybackich wyciągniętych na brzeg. Powyżej rozciąga się szare zachmurzone niebo.
KOKOSZKO Edward
Malarz i pedagog. Uczeń Konrada Krzyżanowskiego, uczeń i asystent Tadeusza Pruszkowskiego, od1947 r. profesor warszawskiej ASP. "Ogromna wiedza warsztatowa ujawnia się szczególnie w bogatej fakturze obrazów [...], co sytuuje Kokoszkę wśród "najlepszych kontynuatorów tradycji polskiego pejzażu realistycznego" (SAP)
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl