Pochodzenie: kolekcja Hanny i Gabriela Rechowiczów. W załączeniu potwierdzenie autorstwa wydane przez Hannę Rechowicz.
Gabriel (1920-2010) i Hanna (ur. 1926) Rechowiczowie - małżeństwo artystów; ich abstrakcyjne kompozycje zdobiły najważniejsze obiekty architektury powojennego modernizmu w Warszawie: Dom Chłopa, Supersam, pawilon basenów Legii. W 1962 Rechowicz wspólnie z Edwardem Krasińskim opracował i wykonał wystrój baru Frykas w Warszawie. Krasiński był zaprzyjaźniony z Rechowiczami - przez siedem lat mieszkał w ich warszawskim domu.
Edward Krasiński studiował w latach 1940-1942 w Kunstgewerbeschule w Krakowie (była to szkoła sztuk stosowanych, utworzona przez okupanta w miejsce Akademii Sztuk Pięknych, częściowo konspiracyjnie kontynuująca jej tradycję). Uczęszczał na zajęcia z architektury wnętrz i grafiki użytkowej. Tam zetknął się z artystami z kręgu Tadeusza Kantora, którzy po zakończeniu wojny sformują Grupę Krakowską. W latach 1950-1954 w Krakowie i po przeniesieniu się do Warszawy w 1954 przez kolejną dekadę artysta zajmował się projektowaniem graficznym (ilustracje, okładki, plakaty). W tym czasie współpracował z Hanną i Gabrielem Rechowiczami, autorami pawilonów wystawowych, dekoracji ściennych we wnętrzach publicznych itp. Nieliczne pozostałe z tego okresu prace (do których należy oferowany Akt) noszą cechy sztuki figuratywnej zakorzenionej z jednej strony w sztuce artystów z kręgu Grupy Krakowskiej (np. Kazimierza Mikulskiego, Jerzego Nowosielskiego), z drugiej - w stylu twórców "polskiej szkoły plakatu", takich jak Henryk Tomaszewski, wiele też zawdzięczają bezpośrednim kontaktom z realizacjami Rechowiczów. Etap malarstwa utrzymanego w klimatach surrealistycznych zakończył się w połowie lat 60., kiedy Krasiński zaczął tworzyć abstrakcyjne kompozycje przestrzenne.
KRASIŃSKI Edward
Polski artysta malarz, związany z kierunkami awangardowymi. Od roku 1970 jego znakiem rozpoznawczym była niebieska taśma samoprzylepna, którą artysta umieszczał na swoich pracach na wysokości 1,3 m.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży (w tym zawarty jest podatek VAT i droit de suite).
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 26% (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl