olej na tekturze, 24,8 x 30 cm, sygnowany oł. p.d. "Matuszczak" oraz na plecach oł. "Matuszczak / 1933"
Studia odbył w krakowskiej ASP (1927-33) u W. Jarockiego, F. Pautscha, W. Weissa, J. Wojnarskiego, a także w roku akademickim 1933/34 w Oddziale Paryskim u J. Pankiewicza. Wystawiał od 1931 r. Wielokrotnie uczestniczył w wystawach Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" w Krakowie, Lwowie i Warszawie (w latach 1931-1937), w tym w 100. wystawie z okazji jubileuszu 40-lecia Towarzystwa (1937). Był żołnierzem Brygady Karpackiej.W czasie wojny i po jej zakończeniu spędził wiele lat na Bliskim Wschodzie. Następnie, w latach 50. zamieszkał w Paryżu, gdzie należał do grupy "Realité Nouvelle". W 1958 r. odbyła się w wielu miastach polskich wystawa jego prac.
"Ekspresjonistyczny "Pejzaż z Kazimierza nad Wisłą", który powstał jeszcze przed wyjazdem do Paryża, wykazuje związki zwłaszcza z malarstwem Pautscha i analogie do dzieł I Grupy Krakowskiej. Jest zapewne jedynym znanym obrazem Matuszczaka z przedparyskiego okresu. W Paryżu artysta pozostawał pod wpływem malarstwa Raoula Dufy`ego" (z ekspertyzy prof. dr hab. Jerzego Malinowskiego, Warszawa 7.07.2002 r.). Jest to praca bogata w ciekawie położone impasty, fakturowa, prawie rzeźbiarska. W zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego jest Pejzaż podgórski w zimie z 1933 r. (ol./pł., 96 x 120 cm) - wg informacji zawartej w: Malarstwo polskie. Katalog zbiorów, Muzeum Śląska Opolskiego, Opole 1999, s. 23, bez. il.
Uczył się pod kierunkiem Wł. Jarockiego, F. Pautscha i W. Weissa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i u J. Pankiewicza w paryskiej filii tejże Akademii. Po studiach mieszkał stale we Francji. Utrzymywał jednak stały kontakt z krajem, często nadsyłając swoje prace na organizowane tu wystawy. Zajmował się także rzeźbą.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl