olej, płótno, 60 x 46,5 cm; sygnowany w lewym dolnym rogu: EOkuń 1937. Bibl.: Małgorzata Biernacka, Okuń Edward Franciszek Mateusz "Słownik Artystów Polskich i Obcych w Polsce działających", t. VI, Warszawa 1998.
Wybitny malarz symbolista, gruntownie wykształcony w pracowniach Warszawy, Krakowa, Paryża i Monachium był wielbicielem i znawcą Włoch. Przez wiele lat mieszkał w Włoszech, głównie w Rzymie (1898 1921). Później wielokrotnie do Włoch powracał. Rzadko podejmował tematy rodzime. Po osiedleniu się na stałe w Warszawie jesienią 1921 r. włączył się nurt warszawskiego życia artystycznego, związanego z Zachętą. Był jej wiceprezesem, członkiem Komitetu Towarzystwa, członkiem jury i sądów konkursowych. Nie tylko wystawiał tam kilka razy w roku, ale miał 10 wystaw indywidualnych. Od 1930 r. nauczał malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona i razem ze studentami wyjeżdżał na plenery. W latach trzydziestych nadal cieszył się dużą popularnością i do dobrego tonu należało zawieszenie w salonie jego obrazu. Oferowana weduta wenecka ukazuje widok na kościół San Simone Piccolo, odznacza się charakterystyczną dla twórczości Okunia umiejętnością oddania perspektywy powietrznej, pogodnym nastrojem, żywą kolorystyką.
OKUŃ Edward
Studia artystyczne rozpoczął w Warszawskiej Szkole Rysunkowej a kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium u A. Ažbego i S. Hollosy'ego oraz w Paryżu. W latach 1925 - 1930 był profesorem Szkoły Sztuk Pięknych. Malował, odznaczające się dekoracyjnością linii i koloru, bliskie symbolizmowi i secesji portrety, idylliczne pejzaże i kompozycje o wątkach fantastycznych i baśniowych. Zajmował się ilustracją i zdobnictwem książkowym, był m.in. jednym z ilustratorów warszawskiego pisma Chimera.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl