olej/płótno, 80 x 70 cm sygnowany p.d.: 'Seidenbeutel'
POCHODZENIE: - kolekcja prywatna, Polska
Prace braci Seidenbeutlów to rzadkość na rynku antykwarycznym. Z ich szczupłego liczebnie dorobku zachowało się jedynie kilkanaście płócien. Dlatego każdy obraz, który powiększa tę pulę, zasługuje na uwagę. Pejzaż powstał w późniejszym okresie twórczości malarzy, kiedy ściemnili paletę - dominowały w niej odtąd matowe barwy ziemi i zielenie. Kolor jest tu jednak mocny, a całość rozegrano w ciekawy sposób - z masy zróżnicowanych zieleni wybija się intensywna czerwień dachu. Działalność Seidenbeutlów należy do najciekawszych zjawisk polskiego malarstwa dwudziestolecia międzywojennego. Bracia bliźniacy, wyglądający identycznie, wiele obrazów wykonywali wspólnie. W ten sposób niejako rzucali wyzwanie jednemu z najważniejszych toposów teorii sztuki, odziedziczonemu po epoce romantyzmu. Chodzi o artystę jako o twórczego geniusza, który w dziele sztuki zostawia ślad swojej niepowtarzalnej indywidualności. Co jednak powiedzieć o pracy, którą malują dwie osoby, rezygnujące nawet z użycia w sygnaturze imion, "chowające się" pod wspólnym nazwiskiem? Nie wiadomo niestety, w jaki sposób autorzy dzielili się zadaniami - byli przecież obaj samodzielnymi twórcami o - jak można sądzić po dziełach wykonanych osobno - wyraźnych artystycznych osobowościach. Dzięki tej niewiadomej za każdym razem, gdy patrzymy na ich obrazy, stajemy przed swoistą zagadką. Gdzie w tym konkretnym płótnie przebiega granica między dwojgiem ludzi?
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Bracia bliźniacy, urodzili się w 1903 r w Warszawie, zostali zamordowani w obozie Flosesenburg. Większość prac tworzyli współnie. Studia w warszawskiej Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa u M. Kotarbińskiego oraz w warszawskiej SSP w pracowniach W. Skoczylasa i T. Pruszkowskiego. Członkowie stowarzyszenia Szkoła Warszawska. Wystawiali w kraju i za granicą. Malowali martwe natury, pejzaże w duchu nauk swojego mistrza - Tadeusza Pruszkowskiego - delikatne, blade kolory, fakturowane nakładanie farby, kameralne wnętrza i fragmenty architektury lekko geometryzowane. Malowali także liryczne portrety.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl