olej/płótno, 43 x 56 cm sygnowany i datowany p.d.: '1923 Krcha'
POCHODZENIE: - kolekcja prywatna, Polska - Ecole de Paris, aukcja Boisgirard, 2.07.2010 - kolekcja prywatna, Francja
LITERATURA: - Kolekcja Urszuli i Piotra Hofman, red. U. Hofman,Warszawa 2013, s. 83
W Archiwum Ilustracji "Ilustrowanego Kuriera Codziennego" zachował się zespół fotografii ukazujących młodego Emila Krchę na plenerowym wyjeździe studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Opiekunem grupy był profesor Stanisław Kamocki, który - podobnie jak Jan Stanisławski dwie dekady wcześniej - zaszczepił młodym adeptom zainteresowanie rodzimym pejzażem. Krcha w okresie międzywojennym malował przede wszystkim widoki Podhala. Wiemy, że w latach 20. i 30. rozstawiał sztalugi m.in. nad brzegami Dunajca i Młynówki, w Ząbsuchem i w Poroninie. Powstałe w tym czasie prace charakteryzują się stonowaną, monochromatyczną fakturą i mocną, niemal architektoniczną kompozycją. Prezentowany "Pejzaż z Poronina" ma te same cechy.
Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1919 - 1925 pod kierunkiem Teodora Axentowicza, Stanisława Kamockiego, Ignacego Pieńkowskiego. Przez kilka lat mieszkał i tworzył w Paryżu, gdzie odbyła się jego pierwsza wystawa indywidualna w 1931 roku w Galerii Zborowskiego. Był członkiem Zrzeszenia Artystów Plastyków 'Zwornik' skupiającego artystów kolorystów. Malował krajobrazy, sceny rodzajowe, portrety, martwe natury. Prace jego często były inspirowane rodzimym folklorem. Po wojnie zajmował się pracą dydaktyczną w WSSP we Wrocławiu oraz w krakowskiej ASP.
KRCHA Emil
Urodził się w 1894 w Kałuszy, zmarł w 1972 w Krakowie. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem T. Axentowicza, S. Kamockiego, I. Pieńkowskiego. Przez kilka lat mieszkał i tworzył w Paryżu, tu też w 1931 r miał pierwszą wystawę indywidualną w Galerii Zborowskiego. Członek Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik skupiającego artstów kolorystów. Malował krajobrazy, sceny rodzajowe, portrety, martwe natury, sięgał po akwarelę i rysunek. Prace jego często były inspirowane rodzimym folklorem, co miało odzew i w formie - w postaci upraszczania rysunku. Po wojnie zajmował się pracą dydaktyczną w WSSP we Wrocławiu, pracę tę kontynuował w krakowskiej ASP.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl