KUNKE Emil | CUDOWNY SEN, 1926 R.

Emil KUNKE (1896 Lwów - 1943 Lwów)

CUDOWNY SEN, 1926 R.

akwarela/papier
43,5 x 59 cm
sygnowany i datowany l. d.: "E. KUNKE | 1926"

Wybitny malarz i rysownik pochodzenia żydowskiego. Związany był z lwowską awangardą artystyczną, m.in. wystawiał z grupą Artes, brał udział w wystawie Młoda Sztuka, uczstniczył w wystawach grupy Ster. Malował głównie akwarelą; krytyk z 1924 roku pisał o jego akwarelach , że "toną w abstrakcji" i "nieraz fantazjują w interesujący sposób na różne tematy". Nie sposób się z tym nie zgodzić, oglądając prezentowaną na aukcji akwarelową pracę Kunkego, pełną tajemnie splatających się wątków symboliczno - bajkowych. Słownik Artystów Polskich podaje, że poza jedną akwarelą "Nokturn" z 1925 roku, znajdującą się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, wszystkie prace Kunkego zaginęły podczas wojny. Tak więc pojawienie się drugiej, znanej pracy tego artysty na aukcji to znamienne wydarzenie dla możliwościach poznawczych twórczości tego artysty.

KUNKE Emil
Wybitny malarz i rysownik pochodzenia żydowskiego. Związany był z lwowską awangardą artystyczną, m.in. wystawiał z grupą Artes, brał udział w wystawie Młoda Sztuka, uczstniczył w wystawach grupy Ster. Malował głównie akwarelą; krytyk z 1924 roku pisał o jego akwarelach , że "toną w abstrakcji" i "nieraz fantazjują w interesujący sposób na różne tematy". Nie sposób się z tym nie zgodzić, oglądając prezentowaną na aukcji akwarelową pracę Kunkego, pełną tajemnie splatających się wątków symboliczno - bajkowych. Słownik Artystów Polskich podaje, że poza jedną akwarelą „Nokturn” z 1925 roku, znajdującą się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, wszystkie prace Kunkego zaginęły podczas wojny. Tak więc pojawienie się drugiej, znanej pracy tego artysty na aukcji to znamienne wydarzenie dla możliwościach poznawczych twórczości tego artysty.

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail: