ERB Erno | STRAGAN

Erno ERB (Lwów 1890 - Lwów 1943)

STRAGAN

Olej, sklejka; 33,5 x 49,5 cm
Sygnowany l. d.: E. Erb

Mieszkał we Lwowie, przez pewien czas w Truskawcu. Był samoukiem, osiągnął jednak dużą biegłość w malarstwie. Rysował pastelami, a najczęściej malował kompozycje olejne o bogatej, grubej fakturze, które krytyka porównywała z obrazami Maksa Libermanna. Malował motywy wiejskie, charakterystyczne typy chłopów ukraińskich i Żydów, portrety, martwe natury i pejzaże. W okresie międzywojennym wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie oraz w Warszawie, zaś w roku 1929 wziął udział jako artysta niezrzeszony w Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. Jego prace znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie, zbiorach Żydowskiego Instytutu w Warszawie, w Muzeum Historycznym w Krakowie, Muzeum Sztuki Ukraińskiej we Lwowie, Lwowskiej Galerii Obrazów.

Środek obrazu zajmuje ogarnięty cieniem stragan pod parasolką, przy którym znajduje się sprzedawczyni oraz kupujące kobiety. Po lewej podobny stragan. Całość dzieje się na rynku miasteczka, podczas słonecznego dnia. Po prawej stronie, w głębi otwiera się widok na dalszy plan miejski tonący w ciepłym świetle słonecznym. Obraz jest w dużej części malowany impastowo, śmiałymi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla oraz szpachelek, jakkolwiek takie fragmenty jak np. twarze potraktowane są bardziej szczegółowo.