Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KOLBE Ernst | Oczekiwanie, około 1910 r.

Ernst KOLBE (1876-1945)

Oczekiwanie, około 1910 r.

olej/płótno, 60,5 x 50,8 cm
sygnowany p.d.: 'E. Kolbe.'

POCHODZENIE:
- dom aukcyjny Agra-Art, czerwiec 2002 r.
- kolekcja prywatna

Ernst Kolbe rozpoczął studia z zakresu malarstwa i rysunku u Juliusa Ehrentrauta oraz Paula Vorganga na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, a od 1899 r. w pracowni pejzażysty Eugenio Brachta, z którym przeniósł się do Drezna. Trzy lata później wrócił do Berlina i został członkiem Stowarzyszenia Artystów Berlińskich. Szersze uznanie zyskał w 1912 r. w czasie Wielkiej Berlińskiej Wystawy Sztuki, na której zaprezentował swoje prace. Rok później uzyskał nagrodę Fundacji Juliusa Helffta dla szczególnie utalentowanych malarzy pejzażystów.
Lata 1920-1933 uznane są za szczyt kariery malarza. Kolbe podejmował wówczas liczne podróże malarskie nad morze, szczególnie nad Bałtyk oraz w góry, np. Alpy Tyrolskie. Głównym tematem jego prac były pejzaże pomorskie, krajobrazy nadbałtyckie, widoki gór Tyrolskich i krajobrazy z wydm na wyspie Sylt. Częstym motywem prac Kolbego były także wnętrza domów rybackich i kamienic rodów patrycjuszowskich, np. domu Uphagena w Gdańsku. Był autorem wielu litografii przedstawiających m.in. widoki Gdańska.
Wiele z dzieł artysty nie przetrwało wojny, gdyż mieszkanie artysty zostało zbombardowane w 1943 r.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KOLBE Ernst

Urodził się 9 stycznia 1876 roku w Kwidzynie, w dawnych Prusach Zachodnich. Około 1883 roku przeniósł się wraz z rodziną w pobliże Stargardu Szczecińskiego na Pomorzu. Tam spędził swoją młodość i uczył się w miejscowym gimnazjum. Gdy ukończył 19 lat wyjechał do Berlina, gdzie podjął naukę malarstwa. W latach 1895-1899 studiował malarstwo i rysunek na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie.

Później przystąpił do nauki w atelier malarza pejzażysty Eugena Brachta, który w 1901 roku przeniósł się z Berlina do Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Młody Kolbe pojechał wraz z nim. W tamtym czasie ruch impresjonistów w Dreźnie zrzeszony od 1902 roku w stowarzyszeniu Die Elbier, do którego między innymi należeli Gotthard Kuehl, Fritz Beckert, Ferdinand Dorsch, Arthur Bendrat, Georg Mueller-Breslau oraz August Wilckens, był w swojej szczytowej formie. Młody Kolbe, zafascynowany ich pracami, również zaczął tworzyć w tym duchu.

Po ukończeniu studiów w 1906 roku powrócił do Berlina, gdzie osiadł w dzielnicy Steglitz i tam tworzył.

Lata 1920 – 1939 należały do najproduktywniejszych i pełnych sukcesów w życiu Kolbego. W tym okresie twórczości powstały liczne obrazy, które zalicza się do jego najlepszych prac.

Rozwój artysty w kierunku coraz bardziej ekspresyjnego stylu malarskiego został przerwany w 1933 roku z powodu przejęcia władzy przez narodowych socjalistów i ich „politykę kulturalną”, która style nowatorskie, takie jak,: ekspresjonizm, kubizm czy surrealizm uważała za sztukę zdegenerowaną.

Ernst Kolbe w trakcie swojej artystycznej aktywności podejmował liczne podróże studyjne.

Wiadomo, że podróżował między innymi do takich miast, jak Lubeka w Szlezwiku - Holsztynie, Gdańsk na Pomorzu, Drezno w Saksonii, Kronach w Bawarii. Malował w plenerze również na wyspie Sylt w Szlezwiku – Holsztynie, odwiedzał często Pomorze i Prusy Zachodnie. Bywał w Tyrolu, Bawarii i na Śląsku. Najczęściej jednak wracał nad Bałtyk.

W marcu 1943 roku wskutek bombardowania mieszkanie artysty zostało poważnie uszkodzone. Z tego powodu przeniósł się z Berlina najpierw do Bytowa na Pomorzu, a później, przypuszczalnie na początku 1945 roku, do Rathenow w Brandenburgii.

Ernst Kolbe zmarł 18 lipca 1945 roku w obecności swojej córki Sigrid Winter. Został pochowany na ewangelickim cmentarzu w Rathenow. Grób artysty nie przetrwał do czasów współczesnych.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl