olej, płótno, 100 x 120 cm; sygnowany u dołu z prawej : Eugeniusz Geppert
Autor obrazu, wybitny malarz, profesor i rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wyniósł z rodzinnego lwowskiego domu tradycję powstańczą i romantyczną. Ta atmosfera, być może, przyczyniła się do fascynacji Gepperta twórczością Piotra Michałowskiego. Studia u Jacka Malczewskiego jeszcze pogłębiły tę tendencję. Mimo, że w późniejszym okresie swojej twórczości zbliżył się do kolorystów duch romantyzmu przenikał jego sztukę. Jednym z jego przejawów były motywy hippiczne, które tworzył przez całe życie. Oferowany obraz jest rzadkim, zachowanym przykładem sceny jeździeckiej, z najlepszego okresu twórczości Gepperta w latach trzydziestych XX wieku. W centrum, widzimy oficera huzarów (?) na siwku, a w głębi na tle drzew odjeżdżających żołnierzy (strzelców konnych ?) w zielonych mundurach i w czakach na głowach. Atmosfera prezentowanej sceny kojarzy się albo z okresem wojen napoleońskich albo z wypadkami Powstania Listopadowego. Ta pełna rozmachu fantazja artysty malarsko podporządkowana jest modnej naówczas koncepcji kolorystycznej .
GEPPERT Eugeniusz
Urodził się w 1890 r we Lwowie, zmarł w 1979 r we Wrocławiu. Studia w krakowskiej ASP. W latach 20-tych dwuletnie stypendium w Paryżu. Prezentował swe prace na Salonie Jesiennym (w latach 1925, 1927, 1928) w Paryżu. Po wojnie zamieszkał we Wrocławiu, gdzie wykładał w PWSSP. W 1962 r założył Grupę Wrocławską. Uprawiał malarstwo inspirowane tematyką polskiej batalistyki, nawiązywał w licznych pracach przedstawiających portrety konne, wyścigi, polowania i podobne tematy - do malarstwa Piotra Michałowskiego i Kossaków. Po wojnie dużą część prac poświęcił pejzażom Wrocławia. Od końca lat 50-tych malarstwo artysty zbliża się do odrealnionych obrazów świata wizji artysty.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl