MARKOWSKI Eugeniusz | 2 + Lampa -1, 1989

Eugeniusz MARKOWSKI (1912 Warszawa - 2007 Warszawa)

2 + Lampa -1, 1989

olej, płótno; 130,5 x 90 cm;
sygn. l. d.: E. Markowski
na odwrocie napisy autorskie: 1989/ 2 + Lampa -1/ 90 x 130 (...)

Pochodzący z 1989 roku obraz Eugeniusza Markowskiego wydaje się dziełem ukazującym kondycję moralną i emocjonalną człowieka, drzemiących w nim pierwotnych instynktów, potrzeb. Zastosowana przez artystę ekspresyjna forma wypowiedzi została podkreślona kontra stującymi ze sobą barwami czerwieni, zieleni i granatu, jak również swobodnym sposobem kładzenia farby na pozornie uspokojonym białym podobraziu, w którym to można dostrzec bogatą fakturę. Obraz przedstawia dwie groteskowe, zdeformowane postacie zwisające z drążka, których czerwono-zielone ciała, jak i ich pewnego rodzaju geometryzacja, czynią całą kompozycję niepokojącą. Prezentowana praca jest kontynuacją twórczości Eugeniusza Markowskiego zapoczątkowaną w latach 70. XX w., kiedy to twórca zaczął odchodzić od stonowanych, monochromatycznych kompozycji, włączając do swojego języka artystycznego kontrastowy kolor. Przez stosowane środki formalne, prace artysty często są wiązane ze środowiskiem niemieckich twórców nowych dzikich, czy nurtem nowej figuracji. Wyjątkowo trafnym ko mentarzem, w pełni odzwierciedlającym intencje w kreowanych przedstawieniach, jest wypowiedź samego Eugeniusza Markowskiego: Mnie osobiście interesuje przede wszystkim groteskowy i wyraźny kontrast istniejący dziś między coraz zawrotniej rosnącym rozwojem technologicznym a niezmiennością prymitywnych i elementarnych ludzkich pasji i instynktów. Dodatkowe komentarze artysty można znaleźć na marginesach obrazu, jak na przykład cytat zaczerpnięty z autora komedii, Moliera: ze wszystkich rzeczy wiecznych - miłość (l`amore) jest tą, która trwa najkrócej, czy łacińską sentencję Wergiliusza zawartą w Georgikach, przypominającą o upływie czasu, którego nie da się cofnąć: lecz tymczasem czas mija, mija bezpowrotnie.

MARKOWSKI Eugeniusz
Urodził się w 1912 w Warszawie. W 1938 otrzymał dyplom ASP w Warszawie, gdzie studiował w pracowni T. Pruszkowskiego.w latach 1940 - 1950 przebywał we Włoszech, gdzie związał się z grupą Libera Associazione Arti Figurative i z Art. Club w Rzymie. Pracował jako dziennikarz i dyplomata we Włoszech i Kanadzie / 1945 -55/. Do Polski wrócił w 1955. Wykładowca i profesor ASP w Warszawie / 1969-1984/. W 1963 brał udział w Biennale Sao Paulo. Zajmuje się malarstwem, scenografia i grafika użytkową. Jest przedstawicielem tzw. nowej figuracji. Jego zdeformowanym postaciom ludzi - potworków, upodobnionych często do zwierząt, towarzyszy dysonansowa kolorystyka. Deformacja postaci oraz bogata faktura obrazów sprawiają, że twórczość E. Markowskiego porównywana jest do tzw. art brut i obrazów J. Dubuffeta. W 1984 był laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida, a w 1988 Nagrody Kolekcjonerów im. Dr L. Siudy. Ekspresyjny styl malowania, bezpośredniość i toporność figur, spowodowały, że w latach 80-tych uznano go za prekursora "nowodzikich".

tel.: 22 818 94 68   tel. kom.: 506 122 445
e-mail: