olej/deska, 35 x 27 cm, 41 x 33 cm (wraz z autorską oprawą) sygnowany l.d.: `E. MUCHA`
Studiował w krakowskiej ASP w latach 1949-55 pod kierunkiem Adama Marczyńskiego, Czesława Rzepińskiego, Wojciecha Weissa, Wacława Taranczewskiego. Dyplom uzyskał w pracowni Tadeusza Łakomskiego. W czasie studiów stosował się do zasad realizmu socjalistycznego. Po ukończeniu akademii poszukiwał inspiracji w kulturze ludowej, chłopskiej. Stworzył własną poetykę malarską, na którą składa się zainteresowanie podstawowymi egzystencjalnymi problemami człowieka i prostota środków wyrazu. Ważnym tematem twórczości Muchy jest również praca na roli ("Siewcy", 1986). Jak wiele innych wątków, motywy orki lub siewu malarz traktuje po swojemu - bardzo emocjonalnie. Kontrowersje budzą podejmowane przezeń wątki religijne, przede wszystkim chrystologiczne. Malarz świadomie uczłowiecza religię, prawdy teologiczne, uniwersalne zbliża ku prawdom jednostkowego, codziennego bytu. Zajmuje się również malarstwem monumentalnym. Opracował bądź wykonał liczne polichromie kościołów, między innymi w Lublinie (z zespołem), Lutczy, Lublińcu Starym, Łętowni, Niewodnej, Oleszycach, Potoku Jaworowskim, Rzeszowie, Zapałowie. W 2000 roku uhonorowano go Nagrodą im. Witolda Wojtkiewicza, przyznawaną przez krakowski okręg ZPAP.
Urodził się w 1927 w Niewinie na Rzeszowszczyźnie. Studiował w latach 1949-55 na ASP w Krakowie w pracowniach C. Rzepińskiego, A. Marczyńskiego, W. Taranczewskiego i T. Łakomskiego, u którego zrobił dyplom w 1955. Uprawia malarstwo ścienne i sztalugowe. Pomimo, że w czasie studiów malował zgodnie z kanonami malarstwa socrealistycznego, E. Mucha jest między innymi autorem polichromii w kościołach w Niewodnej koło Wiśniowej, Rzeszowie-Staromieściu, Lerownie koło Leżajska, Lutczy koło Rzeszowa, czy Starym Lublińcu koło Cieszanowa. W swoim malarstwie często odwołuje się do wydarzeń biblijnych. Jednym za jego najbardziej kontrowersyjnych dziel jest "Boże Narodzenie" , na którym naga Maria wydaje na świat ukrzyżowanego Jezusa (1973). W latach 80 tych, krytyka nazwała go prekursorem "nowych dzikich".
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl