olej, płótno (dublowane), 42 x 53,2 nie sygn.; na rewersie kartka identyfikująca autora i dzieło
Naukę rozpoczął w l. 1902-08 w szkole artystycznej Odeskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych. Studia artystyczne odbył w l. 1910-1918 w ASP w Petersburgu. Artystyczną edukację kontynuował w Monachium. Do Polski przyjechał w 1920 r. Osiadł w Toruniu, gdzie wraz z Leonem Pękalskim otworzył Zakład Graficzny "Sztuka". W 1923 r. objął kierownictwo pracowni malarstwa dekoracyjnego i monumentalnego w krakowskiej ASP. W 1930 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie otrzymał profesorską nominację w Szkole Sztuk Pięknych w katedrze rysunku i malarstwa. Należał do Stowarzyszenia Artystów Plastyków "Rytm", był członkiem grup o kolorystycznej orientacji - "Jednoróg" i "Pryzmat". Na Światowej Wystawie "Sztuka i technika" w Paryżu w 1937 r. otrzymał złoty medal. Uprawiał malarstwo sztalugowe i ścienne, wykonywał mozaiki, projektował układy urbanistyczne. Indywidualna formuła obrazowania artysty ukształtowała się w latach 1923-29. Podróże do Włoch i Francji przyczyniły się do zasymilowania klasycyzujących i realistycznych tendencji. W latach 1930. nasiliło się w sztuce Kowarskiego dążenie do metaforycznego oddania dramatu ludzkiej egzystencji, samotności i przemijania; heroiczne zmagania człowieka z przeciwnościami losu stały się jednym z głównych wątków tematycznych. Monumentalizując i syntetyzując formy Kowarski sięgał po inspiracje do konwencji obrazowania francuskiego romantyzmu stopniowo nasycając swe kompozycje coraz głębszą ekspresją. W prezentowanym obrazie dramatyczny wyraz nadaje pochylonym sylwetkom żniwiarek nasycona tonacja barw zawężona do jarzących się wewnętrznym blaskiem czerwieni, jaśniejących żółcieni oraz zmatowiałych brązów. Sugestywnie oddana aura schyłku dnia współgra tu ze swobodnym duktem pędzla i bogatymi efektami fakturowymi. Obraz zatytułowany "Żniwa" prezentowany był na wystawie pośmiertnej artysty w Muzeum Narodowym w Warszawie w 1949 r. (kat. 65).
KOWARSKI Felicjan Szczęsny
Urodził się w 1890 roku Starosielcach koło Białegostoku, zmarł w Konstancinie koło Warszawy w 1948 roku. W 1910 roku rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu w pracowni D.H. Kardowskiego. W 1918 roku uzyskał dyplom ukończenia studiów, tytuł "artysty" oraz stypendium zagraniczne i wyjechał na 2 lata do Monachium. W 1923 roku został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego i kierownika katedry malarstwa dekoracyjnego i monumentalnego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1930 roku objął katedrę rysunku i malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Współzałożyciel Cechu artystów plastyków "Jednoróg", należał także do Stowarzyszenia Artystów Plastyków "Rytm". W latach 1931-1934 był członkiem Rady Instytutu Propagandy Sztuki, od 1933 roku prezesem oddziału warszawskiego Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków. Od 1930 roku patronował Grupie Artystów Plastyków "Pryzmat".. Po II Wojnie Światowej organizował pracownię plastyki monumentalnej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmował się malarstwem sztalugowym, ściennym i monumentalną mozaiką, rzeźbił w kamieniu i drewnie, był autorem projektów architektonicznych i urbanistycznych.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl