Wystawiany - TPSP w Krakowie - Wystawa pośmiertna prac F. Kowarskiego, Muzeum Narodowe w Warszawie, IV. 1949 r., poz. kat. 33 Malarz, rzeźbiarz, pedagog, projektant założeń urbanistycznych. Rysunku uczył się w szkole Odeskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych, od 1910 r. studiował w ASP w Petersburgu, gdzie w 1918 r. uzyskał dyplom w pracowni D. Kardowskiego. Edukację artystyczną kontynuował w czasie dwuletniego pobytu w Monachium. W 1920 r. przyjechał do Polski. Osiadł w Toruniu, gdzie wraz z L. Pękalskim otworzył zakład graficzny "Sztuka". Od 1923 r. kierował pracownią malarstwa dekoracyjnego i monumentalnego krakowskiej ASP, w 1930 r. został profesorem w Katedrze Rysunku i Malarstwa warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Szczególnie interesował go problem integracji malarstwa i architektury. Z inicjatywy Adolfa Szyszko-Bohusza podjął w 1925 r. prace restauratorskie na Wawelu, uczestniczył także w wykonywaniu polichromii na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Kowarski należał do Stowarzyszenia Artystów Plastyków RYTM, był jednym z założycieli Cechu Artystów Plastyków Jednoróg i grupy Pryzmat. W jego dorobku znalazły się głównie pejzaże, zwrócił także uwagę na temat heroicznego zmagania się człowieka z przeciwnościami losu.
KOWARSKI Felicjan Szczęsny
Urodził się w 1890 roku Starosielcach koło Białegostoku, zmarł w Konstancinie koło Warszawy w 1948 roku. W 1910 roku rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu w pracowni D.H. Kardowskiego. W 1918 roku uzyskał dyplom ukończenia studiów, tytuł "artysty" oraz stypendium zagraniczne i wyjechał na 2 lata do Monachium. W 1923 roku został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego i kierownika katedry malarstwa dekoracyjnego i monumentalnego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1930 roku objął katedrę rysunku i malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Współzałożyciel Cechu artystów plastyków "Jednoróg", należał także do Stowarzyszenia Artystów Plastyków "Rytm". W latach 1931-1934 był członkiem Rady Instytutu Propagandy Sztuki, od 1933 roku prezesem oddziału warszawskiego Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków. Od 1930 roku patronował Grupie Artystów Plastyków "Pryzmat".. Po II Wojnie Światowej organizował pracownię plastyki monumentalnej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmował się malarstwem sztalugowym, ściennym i monumentalną mozaiką, rzeźbił w kamieniu i drewnie, był autorem projektów architektonicznych i urbanistycznych.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl