Olej, płótno dublowane; 106 x 160 cm Sygnowany l.d.: F. Sypniewski | 1856
Obraz przedstawia scenę batalistyczną, zapewne zasadzkę, w którą dostaje się straż przednia wojsko polskich. Na pierwszym planie w gęstym lesie trójka husarzy została zaskoczona przez nieprzyjaciela. W głębi widoczne zwarte szeregi wojska polskiego. Obraz może być wizją bitwy pod Koźminem na Bukowinie 26 X 1497. Wycofujące się do Polski wojska koronne zostały wówczas podstępnie zaatakowane z zasadzek przez Mołdawian (którzy złamali w ten sposób dopiero co zawarty rozejm), wspieranych posiłkami tureckimi, wołoskimi i tatarskimi, wysłanymi przez hospodara Stefana III. Po stronie polskiej aktywnie dowodził w król Jan I Olbracht. To do tego zdarzenia odnosi się powiedzenie "Za króla Olbrachta wyginęła szlachta", jakkolwiek sama bitwa zakończyła się tylko porażką, a nie totalną klęską. Oferowany obraz jest prawdziwym odkryciem. Namalowany w Paryżu w najlepszym okresie w twórczości Sypniewskiego, nie był dotąd znany, a jest największym dziełem artysty, rangi muzealnej.
Studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (1850-52). Od 1855 r. przebywał w Paryżu, gdzie należał do środowiska polskiej kolonii artystycznej. Po 1857 r. na stałe osiadł w Warszawie. Był autorem scen historycznych i rodzajowych, często o charakterze anegdotycznym, świadczących o wiedzy i erudycji autora, odznaczających się starannością w szczegółach oraz zgodą z prawdą historyczną. Wystawiał w TZSP, i tamże urządzono pokaz jego obrazów w TZSP w 1904 roku.
SYPNIEWSKI Feliks
Studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1850-1852, później w Paryżu. Stale mieszkał w Warszawie. Malował głównie sceny historyczne, m.in. epizody z bitew z Krzyżakami. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie jest np. obraz Bitwa pod Grunwaldem oparty również na tekście Długosza i sygnowany identycznym monogramem F.S.
Feliks Sypniewski studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (1850-52). Potem przebywał około 1857 r. w Paryżu, gdzie należał do środowiska polskiej kolonii artystycznej. Na stałe osiadł w Warszawie. Był autorem scen historycznych i rodzajowych, często o charakterze anegdotycznym, świadczących o wiedzy i erudycji autora, odznaczających się starannością w szczegółach oraz zgodą z prawdą historyczną. Wystawiał w TZSP, i tamże urządzono pokaz jego obrazów w TZSP w 1904 roku. Oba prezentowane rysunki należą do wczesnego okresu twórczości Sypniewskiego. Znajdujące się w Muzeum Narodowym w Warszawie jego prace na papierze, a zwłaszcza Lisowczyk (akwarela, papier, sygnowany: F.S. 1850), Wjazd zwycięzcy do zdobytego grodu (ołówek, akwarela, papier, sygnowany akwarelą: F.S.), Jan III Sobieski po bitwie (ołówek, akwarela, papier, sygnowany akwarelą: F.S.) - charakteryzuje identyczny sposób rysowania oraz krój sygnatury.
Informacje dla kupujących:
Do każdego niesprzedanego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "POAUKCYJNE ZGŁOSZENIE KUPNA". Udzielamy informacji na temat obiektów:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl