akwarela, gwasz, tempera na tekturze, 53,5 x 75 cm w świetle p-p, sygnowana p.d. "Feliks Topolski/1952" i podpisana l.d. "Spain", na odwrocie napis własnościowy prof. Juliusza Starzyńskiego z datą 12.IV.1962.
Malarz, ilustrator książek, karykaturzysta i projektant sceniczny. Studiował w ASP wWarszawie (pod kier. T. Pruszkowskiego). Od 1935 r. tworzył głównie w Anglii. "Jego obrazy trafiły do najważniejszych muzeów i galerii, a on sam został przyjęty w poczet członków Królewskiej Akademii Sztuki. (...) Z Polską utrzymywał stałe kontakty, w 1974 otrzymał doktorat honoris causa UJ, ale do dziś pozostał w swej ojczyźnie artystą mało znanym, mimo, że spośród polskich malarzy on właśnie zrobił w XX w. największą światową karierę". (M. Machowski, Słownik malarzy polskich, t. 2, Warszawa 2001, s. 366). Jego prace znajdują się w kilku muzeach polskich (m.in. w Muz. Narodowym wWarszawie) oraz wielu muzeach zagranicznych.
TOPOLSKI Feliks
Urodził się w 1907 r w Warszawie, zmarł w 1989 w Londynie. Studia w warszawskiej ASP pod kierunkiem T. Pruszkowskiego. Członek Loży Wolnomalarskiej skupiającej uczniów T. Pruszkowskiego. Bywalec warszawskich salonów i kawiarni artystycznych, ilustrował "Skamandra" i "Wiadomości Literackie". Od 1935 r na stałe w Londynie. Przez blisko 20 lat - do 1970 r wydawał "Kroniki Topolskiego" - rysunkowy zapis czasów, w których żył, cały zbiór liczy blisko 3 tysiace litografii. Artysta zyskał wielką popularność w Anglii, uznanie przełożyło się na zamówienia portretów przez osobistości świata polityki i sztuki. Jego obrazy zakupiły najważniejsze galerie i muzea. Od 1975 r. - do końca życia pracował nad Pamiętnikiem stulecia - olbrzymim przedsięwzięciu artystycznym. Gigantycznych rozmiarów obraz o wym. 200 m długości i od 4 m do 7m wysokości, ustawiony na kształt labiryntu w jego londyńskiej pracowni, miał obrazować historię XX wieku. Artysta zdobył światową sławę, w kraju mniej znany.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl