Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZ Karol Filip | Cukiernica skrzynkowa, 1855 r.

Karol Filip MALCZ (1797 - 1867)

Cukiernica skrzynkowa, 1855 r.

srebro, próba `84`, waga: 534 g, wysokość: 9,2 cm
cechowanie na spodzie: inicjały probierza `W.K.` poniżej data `1855`, próba `84` i dwugłowy orzeł oraz w owalu `Malcz` i znak warsztatowy- kotwica w owalu; cecha probierza powtórzona wewnątrz wieka i na zamku

Karol Malcz był jednym z najwybitniejszych złotników działających na ziemiach polskich drugiej i trzeciej ćwierci XIX w. W 1818 roku odbył podróż po krajach Europy Zachodniej (był we Francji, Niemczech, Holandii, Anglii, Austrii, Węgrzech, Włoszech), podczas której pracował w znanych warsztatach złotniczych. Po powrocie do Warszawy w 1827 r. wykonał sztukę mistrzowska w warsztacie Jana Macieja Schwartza. Od 1828 r. prowadził sklep i warsztat przy ul. Krakowskie Przedmieście (pod różnymi numerami), a w 1864 r. przekazał wytwórnię Augstowi Teodorowi Wernerowi, chociaż do 1867 r. srebra z pracowni sygnowane był `Malcz`, a znak firmowy został przejęty przez nowego właściciela. Wielokrotnie wyroby złotnicze Malcza prezentowane były na wystawach, gdzie zyskiwały duże uznanie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZ Karol Filip

Karol Filip Malcz był wnukiem wybitnego złotnika Jana Jerzego Bandau`a. W 1827 r. otrzymał mistrzostwo, w roku następnym założył własną pracownię. Pierwsza siedziba firmy mieściła się przy Krakowskim Przedmieście nr hip. 448, od 1830 r. przy tejże ulicy pod nr hip. 378. W 1864 r. nastąpiła kolejna zmiana adresu - Krakowskie Przedmieście 412 a. W tym samym roku Malcz wycofał się z zawodu, przekazując firmę Teodorowi Wernerowi (1836-1902), bratankowi żony. Firma Malcz już wkrótce po otwarciu zdobyła opinię jednej z najlepszych w Warszawie. W 1859 r. posiadała "walcownie meneżem obracane, tokarnie", zatrudniała 40 pracowników "zdolnych rysowników i kilku cudzoziemców biegle na srebrze rysujących". Formy przedmiotów, a także projekty i rysunki dekoracji artysta wykonywał w większości własnoręcznie. Produkował srebra w stylach historycznych: neorenesansowe, neobarokowe i neoklasyczne. Były to różnorodne wyroby zarówno sakralne, jak i srebra użytkowe, a także wyroby na specjalne zamówienia, jak np. kasetka z wmontowanymi monetami, taca z grawerowanym przez artystę Jana Styfiego widokiem Warszawy, puchar zdobiony figurami ułanów, które projektował rzeźbiarz Ludwik Kaufman. Malcz prezentował swoje wyroby na wystawach przemysłu krajowego, gdzie cieszyły się wysokim uznaniem. Obecnie srebra Malcza posiadają w swych zbiorach liczne muzea oraz właściciele prywatni.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl