Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KOSTRZEWSKI Franciszek | MAŁA WINOWAJCZYNI PRZED KSIĘDZEM PROBOSZCZEM, 1890

Franciszek KOSTRZEWSKI (1826 - 1911)

MAŁA WINOWAJCZYNI PRZED KSIĘDZEM PROBOSZCZEM, 1890

Akwarela, papier; 53,4 x 83 cm (w świetle oprawy)
Sygnowany p.d.: F KOSTRZEWSKI | 1890
Na odwrocie oprawy nalepka Zakładu Pozłotniczego Władysława Twardy w Warszawie, Mazowiecka 11.

Warszawski rysownik i malarz, popularny ilustrator czasopism, rejestrował współczesną sobie rzeczywistość umiejętnie podpatrzonymi scenkami z życia. W obrazach olejnych rozgrywały się one w doskonale oddanym pejzażu. Obrazy takie jak Cyrk na Saskiej Kępie (1852), Pożar na wsi (1862), Z grzybobrania (1862), wszystkie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, ukazują postaci z ludu w konkretnych sytuacjach, przy oglądaniu wędrownego teatru, podczas ucieczki do lasu przed pożarem, czy w kameralnej scence, w której ekonom karci dziewczynę wynosząca grzyby z pańskiego lasu. Mimo spojrzenia karykaturzysty sympatia autora zawsze jest po stronie biednych.
Przedstawiona akwarela, zapewne mająca posłużyć jako ilustracja do czasopisma, wyobraża podobną sytuację. Przed dobrotliwym księdzem proboszczem stoi schwytana przez stróża sadu zapłakana mała dziewuszka z owocami w zapasce. Jej wspólnik, mały chłopak zdołał umknąć do lasu. Sadząc z miny plebana kara dla niej nie będzie zbyt sroga.
W akwareli tej odnajdujemy wszystkie cechy twórczości Kostrzewskiego, charakterystyczny rysunek drzewa o powykręcanych gałęziach, miły wyraz twarzy księdza, a także częste u tego rysownika nierówne potraktowanie różnych partii rysunku, jakby niewykończonych.

Kostrzewski uczył się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, a jego nauczycielami byli M. Zaleski, C. Breslauer i F.Piwarski. Od roku 1849 przez dwa lata przebywał i pracował w Kielcach zaproszony przez T. Zielińskiego mecenasa i kolekcjonera sztuki. W roku 1856 podróżował po Europie na dłużej zatrzymując się w Paryżu. Stale mieszkał w Warszawie, z miastem tym związana jest jego twórczość, pracował w warszawskich czasopismach: "Tygodniku Ilustrowanym" i "Kłosach". Autor ogromnej ilości ilustracji, rysunków satyrycznych i karykatur. Głównym tematem jego prac były sceny rodzajowe z życia codziennego.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KOSTRZEWSKI Franciszek
Uczył się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, a jego nauczycielami byli M.Zaleski, C.Breslauer i F.Piwarski.Od roku 1849 przez dwa lata przebywał i pracował w Kielcach zaproszony przez T.Zielińskiego mecenasa i kolekcjonera sztuki. W roku 1856 podróżował po Europie na dłużej zatrzymując się w Paryżu. Stale mieszkał w Warszawie, z miastem tym związana jest jego twórczość, pracował w warszawskich czasopismach: "Tygodniku Ilustrowanym"i "Kłosach". Autor ogromnej ilości ilustracji, rysunków satyrycznych i karykatur.Głównym tematem jego prac były sceny rodzajowe z życia codziennego.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
 
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl