Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MAŚLUSZCZAK Franciszek | OPANOWAĆ SPOKÓJ, 1984

Franciszek MAŚLUSZCZAK (ur. 1948, Kotlice)

OPANOWAĆ SPOKÓJ, 1984

Akryl, płótno; 38 x 27,5 cm
Sygnowany wzdłuż lewej krawędzi: Franciszek Masluszczak1984
Na odwrocie napis:Franciszek | Maśluszczak | 1984 | akryl | tytuł: OPANOWAĆ SPOKÓJ | 0,38 x 0, 27 m | 38

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1974), uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. Prowadzi zajęcia z malarstwa na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Miał ponad 100 wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie, Wiedniu, Sztokholmie, Berlinie, Helsinkach i Sofii. jego prace posiadają m.in. Muzea Narodowe w Szczecinie i Krakowie, Muzeum w Genewie, Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeum im. Chagalla w Witebsku, Muzeum w Lublinie, Zamościu, Toruniu, Radomiu, Gdańsku, Siedlcach, Słupsku i innych oraz kolekcjonerzy prywatni. Jest autorem ilustracji książek dla dorosłych i dzieci. Projektuje także okładki i plakaty. W prasie zamieszcza rysunki. Jest malarzem i wizjonerem wielkiego formatu, a przy tym człowiekiem skromnym i życzliwym.
W obrazach Maśluszczaka jest coś, co powoduje chęć i daje impuls do zrozumienia emocji utrwalonych na płótnie czy papierze. Gdyby skategoryzować dorobek malarski, to jest artysta najbliższy ekspresjonizmowi metaforycznemu. Kierunek ten przywłaszcza sobie prace o spotęgowanym wyrazie dla osiągnięcia napięć, o deformacjach wyrazowych, kontrastowych w zestawieniach barw i budowaniu wieloznaczności interpretacyjnej. W twarzach bohaterów Maśluszczak - niezależnie, czy są to portrety pojedyńcze, czy zbiorowe - zrywa z realistycznym odtwarzaniem otaczającego świata. Wizerunki bohaterów Maśluszczaka kojarzą się z ekstatyczną melancholią, pogodzeniem i metafizycznym lękiem. Na twarzach malowanych postaci - niezależnie, czy pojawili się w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych minionego stulecia, czy na początku XXI wieku, odbijają się stłumione i zepchnięte do podświadomości konflikty życiowe z dolegliwościami ciała i duszy.Obrazy Franciszka Maśluszczaka powieszone na ścianie, w domu lub w galerii, zawsze doskonale widać. Nigdy nie nikną w płaszczyźnie ściany, nie stają się przytłumione, nawet gdy umiejscowione są w najaktywniejszym malarskim sąsiedztwie. Na tym polega wielki talent obrazowania wyobraźni Mistrza Franciszka - aktywnego i kreatywnego od 1975 roku.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MAŚLUSZCZAK Franciszek

Ukończył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom w 1974 roku. Jego domeną jest malarstwo, rysunek i grafika.
 Maśluszczak jest także wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
 Jego malarstwo jest, z założenia metaforyczne; maluje ludzi o zdeformowanych proporcjach, na tle odrealnionego pejzażu. Charakterystyczne postacie z obrazów artysty to liryczne, zagubione, nieśmiałe osoby pełne smutku i swoistego komizmu.
Jego prace wystawiane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jego twórczość prezentowana jest w licznych muzeach, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Szczecinie, Muzeum Okręgowe w Zamościu oraz za granicą: Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeum Miejskie w Gandawie.
Jest bohaterem filmów dokumentalnych i oświatowych m.in. w rez. Hanny Kramarczuk (1999) Światy Franciszka Maśluszczaka i Jakuba Nowaka (2001), Malowane miasto.
Od lat artysta wspiera obrazami i rysunkami aukcje charytatywne - za swą działalność uhonorowany został nagrodami i wyróżnieniami - Laureat nagrody Stołecznego miasta Warszawy i honorowy obywatel Mikołowa na Śląsku.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl